Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dobanda legala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dobanda legala

Buna seara

Ma intereseaza din ce data sau din care moment se poate pretinde dobanda legala?
In speta mea am achitat o suma de bani, antecontractul sa incheiat la notar insa cu clauza ca pana in data X promitentul vanzator sa se prezinte in fata notarului public pt a incheia contractul de vanzare-cumparare in forma autentica. Acest lucru nu sa intamplat, mai mult decat atat am incercat in mod repetat sa iau legatura cu promitentul vanzator dar nu e de gasit. Ca proba, am trmis invitatie la conciliere cu confirmare de primire insa destinatarul a refuzat primirea.
Asadar, urmeaza a deschide actiune pt revenirea la situatia initiala, anularea antecontractului si restituirea sumei platite insa ceeace nu stiu e data din care se calculeaza dobanda legala.
Din data prestabilita in antecontract sau de la o eventuala hotarare judecatoreasca?
tinand cont ca e vb de proces civil in prima instanta...nu vad de ce sa nu formmulez eu.....poate imi ziceti dvs. MIHAELA88
=D> :)) mult NOROC !
Nu e nevoie sa fiti ironic. Daca erati atotstiutor, nu mai apelati la un site de specialitate. Iar o actiune introdusa aiurea poate fi respinsa chiar daca aveti dreptate. Normele de procedura, de asemenea, nu sunt la indemana oricui.

PS: plata pretului nu era obligatorie in baza antecontractului.
Nu sunteti primul care si-a luat teapa. Ar fi bine sa-l gasiti pe "promitent".
Mihaela Enache, Avocat
@MIHAELA88

Nu am nici un motiv sa fiu ironic, departe de mine acest lucru.

Am ridicat o problema iar dvs ati raspuns in asa fel in care nu am inteles ''sper ca n-aveti de gand sa formulati singur actiunea in justitie'' asa ca am cerut lamuriri.

Cat priveste subiectul, nu cred ca e atat de imposibil sa castigi o actiune singur daca ai ceva experienta iin spate si cunostinte in drept.
Am castigat 90% din procesele intentate de mine, asta fara avocat.

In fine, daca stie cineva un caz similar, un precedent...va rog sa ma informati.

Cu stima