Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imprumut - inscris
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imprumut - inscris

am scris pe o coala de hartie faptul ca ma oblig sa dau o suma de bani unei persoane (nu am precizat termenul) ,fara martori si fara notar. are valoare inscrisul in fata instantei de judecata? (presoana respectiva m-a dat in judecata)
nu am fost niciodata notificat de creditor
liubcic_1988 a scris:

si daca au trecut mai mult de 3 ani?

Daca au trecut mai mult de 3 ani de la data scadentei ati scapat in caz de proces.
Insa nimic nu va impiedica sa reternati banii de buna voie.
Daca va da in judecata incercati sa mergeti cu actele la un avocat sa le analizeze.Nu este obligatoriu sa il angajati dupa ce il consultati.

avocat Claudiu Lascoschi
nu e vorba doar de notificare. daca in decursul celor 3 ani ati returnat orice suma de bani si ati primit semnat o chitanta de primire, cei 3 ani decurg din nou de la data acelei chitante.
Nu cred ca a dat niciun ban in cei 3 ani...
Dar, asa este ar incepe sa curga un nou termen de prescriptie dupa ce ar fi facut o plata...daca a facut-o...