Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... PV de contraventie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

PV de contraventie

Problema este urmatoarea:
In luna noiembrie mi s-a intocmit un PV pt. ca nu purtam centura. Nu l-am semnat, dar agentul nu mi l-a dat spunand ca o sa-mi fie trimis cu posta. Cu posta nu l-am primit dar prin luna decembrie m-am trezit cu PV afisat pe usa de la apartament. Nu l-am contestat atunci pt. ca nu am semnat de primire. Acum, in luna martie am primit o somatie de la primarie ca s-a inceput executarea silita a sumei din PV.
1. Comunicarea PV a fost facuta legal?
2. Executarea PV nu s-a prescris?
3. Pot face contestatie impotriva somatiei?
4. Se mai poate contesta PV?
dorin.tunsoi a scris:

corect, sarcina ei era sa verifice procentajul de amenzi platite ....
cred ca ideea de la care a pornit a fost ca la un moment dat a dat peste un proces verbal pe care lipsea stampila (asta inseamna ca cel amendat nu a luat la cunostiinta contraventia), drept urmare nu stia cum sa procedeze cu acel proces verbal si in ce categorie s ail incadreze

Nu crezi ca trebuia sa expuna speta si sa ceara lamuriri??
~ Conținut șters la cerere ~