Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociatul care se retrage din firma \"scapa\" de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociatul care se retrage din firma "scapa" de datorii ?

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema :
Sunt asociat unic si administrator in firma X. Firma are o datorie la stat de 13000 ron ( nu mai exista alte datorii :credite bancare, furnizori etc.). O alta persoana doreste sa preia firma (din motivul unor contracte foarte avantajoase pe care firma le are cu anumiti furnizori si de asemenea nu o deranjeaza acea datorie catre stat pe care o considera "nesemnificativa" ) , adica eu ma retrag definitiv -- ca asociat si administrator, iar persoana respectiva va deveni asociat unic si administrator .
Tinand cont ca eu nu voi mai avea nici o "calitate" in acea firma, adica nici asociat si nici administrator , exista posibilitatea sa fiu trasa la raspundere pentru acea datorie ??? Eu am inteles ca datoria "va apartine" noului asociat .
Va multumesc
astept cu deosebit interes raspunsul dumneavoastra !
Ionescu Viorela
alcibiade a scris:

D-l Stoica are perfecta dreptare, modificarea la Legea societatilor comerciale. Dar este posibil ca acea persoana sa achite mai intai datoria la stat in numele d-voastra, in contul pretului stabilit intre parti ? In acest caz nu ar mai fi nici un impediment si cumparatorul preia activul si pasivul firmei , fara a mai exista repercursiuni asupra d-voastra .
O posibila solutie .

Pai cum sa achite datoria in numele asociatului? Pai de unde are asociatul o datorie? Firma are are datoria. Iar PJ este distincta de PF asociat.
Dl. Stoica are dreptate. In sensul ca intr-adevar statul obstuctioneza cesionarea partilor sociale.
Insa acest lucru este in primul rand o fapta abuziva si ilegala. Nu PJ care este un debitor pentru stat sau alte institutii vrea sa instraineze ceva!!! Ci o persoana fizica care probabil nu are datorii la fisc sau la stat. Daca PF doreste sa isi instraineze din averea sa (parti sociale, imobil, actiuni, auto) si are datorii la fisc, atunci are dreptul fiscul sa se opuna pana la achitarea datoriei, de acea exista cazierul fiscal al PF.
Daca PJ are datorii, acestea nu vor fi suportate de catre asociati, decat in cazul in care acestia au comis ilegalitati care au dus la datorii.
D-lor, daca detineti actiuni la Rompetrol, iar Rompetrol are datorii de miliarde euro la stat, d-voastra va veti putea oricand vinde actiunile. Iar daca Rompetrol vrea sa vanda o parte din terenurile detinute, atunci statul se poate opune sa isi instraineze bunurile, intru-cat ar putea aduce un prejudiciu statului/fiscului, precum spune si legea.

In afara de aceasta, chiar pe acest forum veti putea gasi metoda prin care se poate totusi cesiona partile sociale si cu datorii la stat. Este vorba de metoda “2 etape”, care inseamna nimic altceva decat taxele duble la avocati si ORC, pentru ca se face in 2 etape. Si cu siguranta, daca ar fi ilegala nu ar fi promovata de aceste persoane.
Singura ilegalitate este abuzul fiscului care interpreteaza cum vrea legea.

Pentru d-voastra ca si vanzator ar fi si alta metoda mai ieftina de a scapa. In conditiile in care nu ati comis ilegalitati care au dus la datorii, si datoriile sunt mai mari decat patrimoniul firmei, declarati-va starea de insolventa. Aceasta se face in momentul in care d-voastra considerati ca nu mai puteti sa faceti plati. Nu veti fi tras la raspundere, iar toate cheltuielile vor merge “pe firma”. De la firma se vor reupera toate datoriile.
Si daca firma are mai mult minus decat plus….
kappauser, utilizator
Intr-adevar, daca nu a comis fapte delictuale nu ii va fi atrasa raspunderea juridica daca va deschide procedura insolventei.

avocat Claudiu Lascoschi
Domnilor Avocati, cesiunea de datorie nu este posibila in dreptul nostru asa incat nu se poate prin efectul cesiunii sa scape asociatul unic de raspunderea pecuniara (baneasca) fata de administratia finaciara pentru taxele si impozitele neachitate. Mai mult de atat, in situatia in care se dovedeste ca societatea este in imposibilitate de a -si onora obligatiile fata de administratia finaciara datorita unor acte frauduloase prin care si-a creeat singura, prin intermediul organelor sale de conducere, o stare de insolvabilitate, asociatul unic va raspunde chiar cu bunurile sale proprii.
Solutia este alta si il invit pe solicitantul raspunsului la aceasta chestiune sa ma contacteze personal in vederea unei consultatii juridice trimitandu-mi un mail pe adresa personala toader24mihai@yahoo.com.

Cu stima,

Av. Def. Mihai Toader
De fapt, aici nu s-a vorbit despre vreo cesiune de datorie.
Asociatul cesioneaza partile sociale. Iar partile sociale nu sunt altceva decat drepturi de creanta care apartin asociatului. Iar cesiunea de drepturi este permisa de Codul civil.

Datoriile sunt si raman ale societatii comerciale.
Cine va raspunde pentru acestea, in caz de insolventa, este o alta discutie.

Stimate Domn,

Referitor la sustinerea dumneavoastra, va anexez intregul text al solicitantului raspunsului : " Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema :
Sunt asociat unic si administrator in firma X. Firma are o datorie la stat de 13000 ron ( nu mai exista alte datorii :credite bancare, furnizori etc.). O alta persoana doreste sa preia firma (din motivul unor contracte foarte avantajoase pe care firma le are cu anumiti furnizori si de asemenea nu o deranjeaza acea datorie catre stat pe care o considera "nesemnificativa" ) , adica eu ma retrag definitiv -- ca asociat si administrator, iar persoana respectiva va deveni asociat unic si administrator .
Tinand cont ca eu nu voi mai avea nici o "calitate" in acea firma, adica nici asociat si nici administrator , exista posibilitatea sa fiu trasa la raspundere pentru acea datorie ??? Eu am inteles ca datoria "va apartine" noului asociat .
Va multumesc
astept cu deosebit interes raspunsul dumneavoastra !
Ionescu Viorela " .
Solicitantul raspunsului , Doamna Ionescu Viorela aduce in discutie posibilitatea de a fi trasa la raspundere pentru acea datorie, ceea ce inseamna ca intreaba daca se poate realiza sau nu cesiunea (transmiterea) datoriilor pentru ca numai in virtutea unei datorii care iti incumba poti fi tras la raspundere civila pecuniara. Asadar aceasta era esenta intrebarii solicitantei si daca am adus in discutie cesiunea de datorie, i-am explicat doamnei ca nu se poate transmite , in principiu, datoria dar exista o solutie prin care poate scapa de aceasta datorie in sensul ca nu ii va mai apartine dumneaei obligatia de plata.
Inca o data fac mentiunea ca in cauza de fata, avand in vedere ca este in discutie o persoana juridica distincta de asociatul ei (persoana fizica) aceasta va putea fi executata asupra bunurilor si creantelor sale prezente si viitoare, Executarea se va incheia fie in situatia in care se stinge datoria fie in situatia in care desi au fost scoase la vanzare toate bunurile si au fost vandute, totusi datoria nu s-a stins. Fac precizarea ca asociatii, ca regula generala , nu raspund decat n limita capitalului social subscris si varsat, exceptie facand situatia in care ei au actionat in sensul incheierii unor acte frauduloase fata de societate.
Va rog sa studiati inainte de toate in amanunt intreaga problema juridica si apoi sa emiteti opinii cu caracter de combatere al celorlalte opinii juridice postate de avocati sau de persoane cu pregatire juridica.

Cu stima,

Av. Toader Mihai