avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 955 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical in timpul sarcinii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical in timpul sarcinii

Buna ziua,

In luna a 3-a de sarcina am avut 14 zile de concediu medical (platite cu 75%).
Aceste zile de medical ma vor afecta in vreun fel in acordarea indemnizatiei?

Zile de concediu fara plata afecteaza? Stiu ca in prima luna de sarcina am avut doua zile

Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 10 Decembrie 2010
Valentina_D, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 20:33, 11 Decembrie 2010
Sa inteleg ca la ei deja exista evidenta zilelor lucrate si in momentul in care primesc dosarul fac verificarea si decid acordarea indemnizatiei
Am inteles corect?

Chiar nu se pune problema de frauda, de-asta ma tot interesez
Ultima modificare: Vineri, 10 Decembrie 2010
Valentina_D, utilizator
1. Modul cum verifica APS dosarul si aproba CCC si indemnizatia aferenta este ultima problema care trebuie sa va preocupe pe dvs.
2. Important este sa va aprobe si sa va calculeze corect indemnizatia.
Valentina_D a scris:
14 zile de concediu medical (platite cu 75%).
Aceste zile de medical ma vor afecta in vreun fel in acordarea indemnizatiei?

Buna seara,

Ceea ce as vrea sa stiu eu este: procentul de 75% in cazul concediului medical se acorda din salariul net sau din brut?

Eu nasc la inceputul lui februarie 2011 si sunt in concediu medical din decembrie 2010. Cu siguranta nu o sa am surpriza ca in momentul calcularii indemnizatiei de crestere a copilului sa mi se spuna ca pentru lunile decembrie si ianuarie nu mi se ia in considerare acest concediu medical ca si venit?

Multumesc.
Multumesc foarte mult pentru lamurire

Daca cumva intampin probleme la acordare din cauza acestor doua zile , imi puteti spune ce temei legal, articol din lege sa invoc pentru a putea justifica dreptul la indemnizatie?
Sincer, mie mi s-ar parea aberant ca pentru doar doua zile de concediu fara plata, intr-o luna in care nici nu eram insarcinata, sa nu primesc, insa...in ziua de azi te poti astepta la orice

In noua ordonanta de urgenta, care a fost publicata ieri in monitorul oficial, se mai afce referire la fractiunile de luna in cele 12 luni anterioare nasterii?
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Decembrie 2010
Valentina_D, utilizator
In mod sigur nu veti avea probleme din cauza celor doua zile de CFP.
Cat despre noua ordonanta ea se va aplica mamelor ce vor naste dupa 01.01.2011.

Alte discuții în legătură

Conditii acordare indemnizatie ccc pana la 2 ani cristinamadalina cristinamadalina Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca indeplinesc conditiile necesare acordarii indemnizatiei de CCC pana la 2 ani. Am fost angajata cu carte de munca in ... (vezi toată discuția)
Dreptul de a primi indemnizatie pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani BG BG Va rog sa-mi spuneti daca exista vreun impediment in obtinerea indemnizatiei pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ANI, in situatia in care in ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil martinelim martinelim Care sunt conditiile obtinerii indemnizatiei pentru cresterea copilului? Mentionez o data de nastere posibila15.03.2013.Perioada de contributie la CAS ... (vezi toată discuția)