avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1105 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Admisibilitate plangere CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Admisibilitate plangere CEDO

Care sunt conditiile de admisibilitate a unei plangeri individuale la CEDO? De cand curge termenul de 6 luni ?
Cel mai recent răspuns: tudorioan , utilizator 00:30, 19 August 2008
Eu zic ca puteti formula plangerea inca de acum.Motivele le cunoasteti de la prima hotarare data de instanta.
Vedeti sa nu depasiti termenul de 6 luni de la data hotararii de recurs.Daca au trecut 4-5 luni deja puteti sa o trimiteti.

avocat Claudiu Lascoschi
tmdtsc a scris:

Buna ziua, eu am avut o actiune de contencios respinsa si la recurs in ianuarie anul asta. (dupa cum se stie cele de contencios sunt atacabile doar cu recurs).
Precizez ca am formulat contestatie in anulare si am termen peste o sapt., dar mai mult ca sigur o sa-mi dea alt termen ca asa vor cere paratii.
Pot formula plangere la CEDO de pe acum, fara sa mai astept rezolvarea contestatiei?
Mentionez ca pana acum nu mi-a fost redactata decizia si nu stiu exact cum s-a motivat respingerea recursului. (la fond mi-au redactat-o dupa 6 luni jumate)
Multumesc!


Daca recursul a fost pronuntat in ianuarie nu avea cum sa treaca atatea luni (4-5).
Cum ati formulat contestatie in anulare ? In ce temei art.317 sau 318 C.proc.civ. ?
Ba, uitati ca are cum... Pe 14.01.2008 am avut termenul la CAB. Peste vreo sapt. s-a pronuntat si a aparut solutia pe site-ul CAB. Peste inca vreo sapt. am facut o cerere in temeiul art 317 si urm. C.p.c. in care spuneam ca formulez "contestatie in anulare sau revizuire dupa caz" pentru ca nu stiam exact cum mi-au respins recursul.
Acum vreo 3 sapt. dosarul a primit un nou numar si am fost citat pentru sapt. urmatoare. In citatie sunt invitat sa depun copii de pe cerere si platesc taxa de timbru. In citatie se mai spune ca cererea mea e "contestatie in anulare".
Deci pentru revizuire trebuie sa fac alta cerere.
Oricum la termenul asta o sa mi-o amane ca sa le comunice paratilor motivele, si probabil ca sa redacteze colega lor decizia.
V-am spus... la fond am asteptat 6 luni jumate ca sa redacteze sentinta.
Mai am un proces tot pe contencios la care astept de 5 luni sa-mi redacteze.
Stiti cum se zice... traim in Romania....:(
Din ianuarie si pana in aprilie nu sunt decat 3 luni , dupa matematica mea.

Cum v-ati motivat cererea de contestatie in anulare atat timp cat nu stiti ce motive a invocat instanta de recurs cand v-a respins recursul?
Primind cererea de contestaţie, instanţa trebuie să verifice mai întâi dacă aceasta îndeplineşte condiţiile de admisibilitate prevăzute în lege, apoi va examina motivul sau motivele invocate pe baza probelor ataşate la cerere sau existente la dosarul cauzei.....din cate stiu eu.
Ba, uitati ca are cum... Pe 14.01.2008 am avut termenul la CAB. Peste vreo sapt. s-a pronuntat si a aparut solutia pe site-ul CAB. Peste inca vreo sapt. am facut o cerere in temeiul art 317 si urm. C.p.c. in care spuneam ca formulez "contestatie in anulare sau revizuire dupa caz" pentru ca nu stiam exact cum mi-au respins recursul.
Acum vreo 3 sapt. dosarul a primit un nou numar si am fost citat pentru sapt. urmatoare. In citatie sunt invitat sa depun copii de pe cerere si platesc taxa de timbru. In citatie se mai spune ca cererea mea e "contestatie in anulare".
Deci pentru revizuire trebuie sa fac alta cerere.
Oricum la termenul asta o sa mi-o amane ca sa le comunice paratilor motivele, si probabil ca sa redacteze colega lor decizia.
V-am spus... la fond am asteptat 6 luni jumate ca sa redacteze sentinta.
Mai am un proces tot pe contencios la care astept de 5 luni sa-mi redacteze.
Stiti cum se zice... traim in Romania....:(

Alte discuții în legătură

Caz pentru cedo...lamuriti-ma va rog! ContSters124624 ContSters124624 Buna seara!Am un caz pentru care as dori un raspuns.In anul 2005 am fost arestat, am stat arestat preventiv 5 luni si 3 saptamani, dupa care tribunalul iasi ... (vezi toată discuția)
Dupa recurs urmeaza cedo??? ContSters75393 ContSters75393 Buna ziua.Sunt parte vatamata intr-un dosar in care am fost agresat de un grup de persoane iar din acest grup am ajuns in instanta doar cu unul pentru ca ... (vezi toată discuția)
Adresare catre cedo. Imparatul Imparatul Se face la CEDO dupa ce am epuizat in tara toate caile ordinare de ataca? Chiar daca se afla in revizuire, facuta oricum in afara termenului, dar care este ... (vezi toată discuția)