Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de prima inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de prima inmatriculare

Buna ziua !
Sunt administratorul unei societati comerciale si am achizitionat in leasing 4 autoturisme noi ptr care am platit societatilor de leasing taxa de prima inmatriculare.
Mentionez ca 3 masini sunt de la o societate de leasing si 1 de la alta societate.
Doresc sa incerc sa-mi recuperez taxa platita acestor societati care la randul lor au replatit-o statului .
Va rog sa-mi spuneti pas cu pas ce am de facut - eventual exact in baza care-i legi , art etc pot da statul in judecata.
Va multumesc anticipat .
Cu deosebita stima si respect
Dan Ionescu
admiral.oltenita@gmail.com
Pe de o parte aveti dreptate dar totusi eu am platit taxele de prima inmatriculare si eu pierd banii , nu societatile de leasing. Totusi aceste societati de leasing ma pot imputernici sa-i reprezinta socieyayea (Utilizatorul ) sa-si recupereze taxele ?
Multumesc
Te pot imputernici pe tine sa reprezinti societatea ca sa-si recupereze taxele de prima inmatriculare achitate
Multumesc mult Domnule - deja am trimis solicitare scris societatilor de leasing pentru imputernicire. Daca nu o rezolv mai am o singura varianta , sa-l iau pe Tariceanu si gasca lui si sa le #-o:hammer::training:
:thumbup:
este vorba sa se dea inapoi o parte din bani incasati din taxele de prima inmatriculare ;)
elis a scris:

:thumbup:
este vorba sa se dea inapoi o parte din bani incasati din taxele de prima inmatriculare ;)

Mai exact diferenta dintre taxa platita si cuantumul noi taxe.
www.avocatnet.ro/content/art...