avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de prima inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de prima inmatriculare

Buna ziua !
Sunt administratorul unei societati comerciale si am achizitionat in leasing 4 autoturisme noi ptr care am platit societatilor de leasing taxa de prima inmatriculare.
Mentionez ca 3 masini sunt de la o societate de leasing si 1 de la alta societate.
Doresc sa incerc sa-mi recuperez taxa platita acestor societati care la randul lor au replatit-o statului .
Va rog sa-mi spuneti pas cu pas ce am de facut - eventual exact in baza care-i legi , art etc pot da statul in judecata.
Va multumesc anticipat .
Cu deosebita stima si respect
Dan Ionescu
admiral.oltenita@gmail.com
0.722.226.049
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:04, 2 Aprilie 2008
Pe de o parte aveti dreptate dar totusi eu am platit taxele de prima inmatriculare si eu pierd banii , nu societatile de leasing. Totusi aceste societati de leasing ma pot imputernici sa-i reprezinta socieyayea (Utilizatorul ) sa-si recupereze taxele ?
Multumesc
Te pot imputernici pe tine sa reprezinti societatea ca sa-si recupereze taxele de prima inmatriculare achitate
Multumesc mult Domnule - deja am trimis solicitare scris societatilor de leasing pentru imputernicire. Daca nu o rezolv mai am o singura varianta , sa-l iau pe Tariceanu si gasca lui si sa le #-o:hammer::training:
:thumbup:
este vorba sa se dea inapoi o parte din bani incasati din taxele de prima inmatriculare ;)
elis a scris:

:thumbup:
este vorba sa se dea inapoi o parte din bani incasati din taxele de prima inmatriculare ;)


Mai exact diferenta dintre taxa platita si cuantumul noi taxe.
www.avocatnet.ro/content/art...

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa prima inmatriculare SC Global Expert Consulting SRL SC Global Expert Consulting SRL Buna ziua, in luna martie 2008, am achizitionat un autoturism in leasing financiar pentru care am platit la vremea aceea o taxa de prima inmatriculare (TPI) ... (vezi toată discuția)
Taxa pe poluare MoniMi MoniMi Stie cineva cum se recupereaza taxa pe poluare la masini cumparate in leasing? Cine demareaza actiunea, firma de leasing pe a carei nume se plateste taxa sau ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa de prima inmatriculare Alinamurariu Alinamurariu Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu procedura de recuperare a taxei de prima inmatriculare. Mentionez ca masina este luata in leasing iar beneficiarul este ... (vezi toată discuția)