avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA, norma de venit, neinregistrat scopuri TVA, ce ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA, norma de venit, neinregistrat scopuri TVA, ce implica depasirea pafonului

Buna, sunt PFA, norma de venit, neinregistrat in scopuri de TVA. Facturez doar pentru o firma din SUA, servicii informatice; as dori sa stiu ce anume implica depasirea plafonului TVA (119.000 RON)? 24% din ce incasez reprezinta TVA si trebuie sa-l vars statului sau serviciile fiind prestate in Romania pentru o firma din SUA TVA-ul ar fi 0?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: alexberi , utilizator 19:36, 9 Iunie 2011
@Jester,
Si scutirea ar fi pe baza Art. 143 (1) litera a)? (nu de alta dar acolo zice despre bunuri nu servicii)
Multumesc!
Caz concret:

PFA, norma venit, neplatitor TVA
1. Facturi emise catre beneficiari din RO in valoare de 117000 RON
2. O factura emisa catre beneficiar din SUA, 1000USD la cursul 1USD = 3.0 RON = 3000 RON

Trebuie inregistrata ca platitoare de TVA?
Popu a scris:

@Jester,
Si scutirea ar fi pe baza Art. 143 (1) litera a)? (nu de alta dar acolo zice despre bunuri nu servicii)
Multumesc!


NU
in baza art. 133, alin 2 cod fiscal si veti scrie pe factura: neimpozabil in romania.

art. 126 cod fiscal
(1) Din punct de vedere al taxei sunt operaţiuni impozabile în România cele care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
b) locul de livrare a bunurilor sau de prestare a serviciilor este considerat a fi în România, în conformitate cu prevederile art. 132 şi 133;

deci in cazul dvs. locul prestarii nu este considerat a fi romania, deci operatiunea este neimpozabila in romania.
ciuc143 a scris:

Caz concret:

PFA, norma venit, neplatitor TVA
1. Facturi emise catre beneficiari din RO in valoare de 117000 RON
2. O factura emisa catre beneficiar din SUA, 1000USD la cursul 1USD = 3.0 RON = 3000 RON

Trebuie inregistrata ca platitoare de TVA?


sigura ca da.
jester a scris:

@Popu:

art. 145 cod fiscal
Sfera de aplicare a dreptului de deducere
[...]
2) Orice persoană impozabilă are dreptul să deducă taxa aferentă achiziţiilor, dacă acestea sunt destinate utilizării în folosul următoarelor operaţiuni:
[...]
b) operaţiuni rezultate din activităţi economice pentru care locul livrării/prestării se consideră ca fiind în străinătate, dacă taxa ar fi deductibilă, în cazul în care aceste operaţiuni ar fi fost realizate în România;

@ciuc143
cititi cu atentie pasajul de mai sus din codul fiscal si veti observa ca operatiunile neimpozabile in romania intra in calculul plafonului de 35.000 euro, pentru ca taxa ar fi deductibila in romania, daca acestea ar fi fost prestate in romania
de ex. daca un platitor de tva din romania ar presta servicii informatice catre o persoana impozabila din romania, ar factura cu tva, iar tva af fi deductibila pentru beneficiar.


Se poate trage concluzia de aici ca in cazul in care beneficiarul serviciilor mele IT este o persoana fizica din SUA suma incasata de mine nu va fi considerata la cifra de afaceri de mai sus deoarece daca mutam beneficiarul PF in Romania taxa NU ar fi deductibila pentru el? Cred ca persoane fizice obisnuite nu pot deduce TVA, corect?

Mentionez ca am PFA pe cod 6209 (alte servicii IT) si cred ca ma incadrez la exceptia de la art 133 alin. (5) lit. e) pct. 5 la "prelucrarea de date si furnizarea de informatii" (eu nu programez, doar sap pe internet si ofer "informatii utile" clientilor, pe bani) - deci locul desfasurarii activitatii mele este domiciliul beneficiarului in afara UE conform exceptiei.
Ultima modificare: Luni, 14 Februarie 2011
lucin, utilizator

Alte discuții în legătură

Cifra de afaceri roxu69 roxu69 Contul 7582 intra in cifra de afaceri pentru plafonul de tva? (vezi toată discuția)
Calcul cifra de afaceri plafon tva irina.tranoiu irina.tranoiu Buna ziua, O societate neplatitoare de tva presteaza servicii de programare software catre firme din RO si catre firme din SUA. Cum se calculeaza cifra de ... (vezi toată discuția)
Cota tva PetreAndrei PetreAndrei Buna, as vrea sa stiu si eu daca legea conform careia orice persoana sau firma care depaseste intr-un an de zile cota de tva si devine platitor de tva se ... (vezi toată discuția)