Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Drept depunere formular 06 la registrul comertului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Drept depunere formular 06 la registrul comertului

Cine are dreptul sa completeze, semneze si sa depuna la registrul comertului cererea de depunere si/sau mentionare acte : asociatul unei firme, administratorul sau orice alta persoana delegata din partea firmei?
Art. 71 (1) Administratorii care au dreptul de a reprezenta societatea nu il pot transmite decat daca aceasta facultate li s-a acordat in mod expres.
Daca nu exista in mod expres aceasta facultate, consider ca atunci nu se poate face nici cu imputernicire de la notar.
Iar din lege, obligatia depunerii actelor revine administratorului.
Dar fiindca ati fost administrator, si depuneti chiar personal cererea prin care sunteti revocata, practic este un accept al hotararii, s-ar putea ca functionarii sa inchida un ochi.
iertati-ma va rog, dar nu am inteles

La depunere voi merge eu impreuna cu celalalt asociat si administrator. La ridicare este problema, el va fi plecat o perioada, eu pot sa merg sa le ridic

Ce inteleg eu din ce spuneti, este ca numai el poate ridica actele?
Valentina_D, utilizator
Valentina_D a scris:

Aceeasi intrebare vroiam sa o pun si eu.

Am sa merg sa depun actele pentru revocarea mea din functia de administrator, si vreau sa le ridic tot eu. Se poate? Atunci nu voi mai fi administrator, ci doar asociat. Imi va trebui delegatie? trebuie sa imi faca celalat asociat care ramane si administrator imputernicire la notar?

Buna seara!
semnati delegatia in calitate de asociat, aceasta delegatie va ramane la dosar, iar cand sunt gata actele va veti prezenta cu buletinul.
Bafta!
leuca_luminita, utilizator
Chiar nu vreau sa par grea de cap, dar cum ar trebui sa sune delegatia semnata in calitate de asociat?

Societatea ma deleaga pe mine, asociat fiind sa o reprezint in relatia cu registrul comertului. Si cine o semneaza, tot eu?

Cum sa o fac..sau cum sa sune?

Multumesc
Valentina_D, utilizator
Valentina_D a scris:

Chiar nu vreau sa par grea de cap, dar cum ar trebui sa sune delegatia semnata in calitate de asociat?

Societatea ma deleaga pe mine, asociat fiind sa o reprezint in relatia cu registrul comertului. Si cine o semneaza, tot eu?

Cum sa o fac..sau cum sa sune?

Multumesc

Buna ziua!
Model delegatie pe care o folosesc de cativa ani:
Subscrisa SC ....., delegam pe ................ identificata cu CI......, sa ne reprezinte la Reg Com. De semnat semnati dvs sau celalalt asociat.Ca o paranteza : in Romanika cel ce este asociat unic si admin se imputerniceste pe el ca sa interprinda tot felul de actiuni, fara imputerniciresau delegatie nu se poate!?!?1
Bafta!
leuca_luminita, utilizator