avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Paternitate fost sot vs tata natural
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Paternitate fost sot vs tata natural

Buna ziua

Am un copil de 6 luni nascut la o luna dupa ce am divortat de sot, care nu e in fapt tatal copilului. La primarie au trecut in certificatul de nastere pe fostul sot ca tata, am inteles ca asa spune legea. Fostul sot nu stie de copil, eram despartiti de cativa ani buni, el este acum la munca in Italia si sansele sa ne mai intalnim vreodata sunt minime, eu m-am mutat in alt oras. Problema e acum cu tatal natural al copilului, care m-a dat in judecata pt paternitate si program de vizitare la copil. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. poate obtine drepturi de tata atat timp cat in certificatul de nastere figureaza fostul sot si nici eu nisi el nu facem tagada paternitatii?
2. daca la prima intrebare raspunsul este afirmativ, este obligatoriu sa-i poarte numele copilul?
3. tinand cont de varsta copilului, i se poate da dreptul sa-l ia la el cateva ore pe zi ?
Precizez ca din motive pe care nu vreau sa le detaliez eu as prefera ca tatal sa iasa din viata noastra, pentru binele copilului.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 15:17, 20 Martie 2008
Stimate domn avocat, de unde ati tras concluzia ca am nevoie de o vizita la psiholog :O???
Eu am cerut o parere juridica, nu ma deranjeaza ca unii spun ce cred si referitor la alte aspecte, dar in limitele bunului simt, pe care dvs., diagnosticandu-ma, le-ati incalcat :(
Sunt de acord cu colegul meu din prisma faptului ca este o situatie traumatizanta prin natura ei! Si poate si pentru dv., insa mai ales pentru copil. Iar in caz ca tatal va obtine, pana la urma, vreun drept, va poate arata si dv. cum sa minimizati efectele negative pe care le-ar putea avea asupra copilului.
Nu merg oamenii bolnavi la psiholog, doamna, colegul nu a spus de psihiatru caz in care ati avea motive sa va suparati pe noi...

Referitor la ceea ce cred eu sau nu, aceste aspecte personale sunt deosebit de importante in Dreptul Familiei, astfel ca nu pot fi ignorate intr-o solutie juridica buna in domeniu. Pozitia mea era cea a legii, ceea ce urmareste ea ca scop, anume ca ambii parinti au drept sa aiba relatii cu minorul. Si ca e spre binele lui.
Am aratat partea psihologica, a problemelor emotionale care pot aparea, tocmai pentru a va arata pe ce se bazeaza aceste prevederi legale. Ca sa intelegeti la ce sa va asteptati si sa puteti dezvolta dv. mai departe ce s-ar putea intampla daca...
E important ca oamenii sa inteleaga spiritul legii, astfel au la ce se raporta in actiunile si deciziile lor legale.
Nu cunosc detalii ale motivelor dv., dar legea vede aceasta conceptie ca fiind gresita in majoritatea cazurilor.
Poate a dv. nu e, dar nu am de unde sti.

O familie fericita va doresc!
ararin a scris:

Stimate domn avocat, de unde ati tras concluzia ca am nevoie de o vizita la psiholog :O???
Eu am cerut o parere juridica, nu ma deranjeaza ca unii spun ce cred si referitor la alte aspecte, dar in limitele bunului simt, pe care dvs., diagnosticandu-ma, le-ati incalcat :(


Nu la faptul ca trebuie sa mergeti la psiholg ma refeream, ci la faptul ca, doamna avocat va da sfaturi de psiholog.In acest context m-am adresat doamnei avocat, ca daca vroiati sa mergeti la psiholog nu mai intrati pe acest forum.
M-ati inteles ? Deci, nu am zis si nici nu am gandit macar ca trebuie sa mergeti la psiholog.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stabilirea paternitatii vivas vivas Sunt divortata si am un copil minor.In timpul casatoriei,am mai stat despartita de sotul meu si am avut o legatura si cu-n alt barbat.Are dreptul acel barbat ... (vezi toată discuția)
Ce este de facut?paternitate steriel steriel buna ziua, ma adresez dvs in speranta ca ma puteti indruma. sunt casatorita de n ani dar de 3 ani nu mai stau cu sotul. am o relatie de concubinaj cu un alt ... (vezi toată discuția)
Sunt casatorita ,dar am un baietel de 1 an jumate conceput cu un alt barbat .acesta ma poate da in judecata pt recunoasterea copilului ? maryaaa maryaaa Buna seara .Problema mea este mai ciudata si mai rara ...Sunt casatorita de 10 ani ,dar in ultima perioada rewlatia mea cu sotul meu a inceput sa se ... (vezi toată discuția)