avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1086 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfiintarea postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfiintarea postului

va deranjez si eu cu o problema. in luna octombrie am fost angajat la o companie aflata in plina dezvoltare. in luna februarie compania a ajuns la concluzia ca a gresit cand a angajat prea multe persoane in perioada sept- octomb (aprox 20) fiind nevoiata sa renunte acum la o mare parte din ei. solutia aleasa: fortarea demisiei sau desfiintarea postului.

noi ce fortati sa plecam prin desfintarea postului dupa nici 6 luni de activitate ce putem face?

va multumesc anticipat,
Claudiu.
Cel mai recent răspuns: ContSters20980 , utilizator 09:57, 25 Martie 2008
wykly a scris:
in luna februarie compania a ajuns la concluzia ca a gresit cand a angajat prea multe persoane in perioada sept- octomb (aprox 20) fiind nevoiata sa renunte acum la o mare parte din ei.

Daca aceasta situatie e reala, atunci reorganizarea este efectiva si desfiintarea porturilor reala. Ramane de vazut doar pe ce criterii au fost disponibilizate persoane de pe acelasi post, daca e cazul. Daca nu, tare mi-e ca decizia e legala, sub rezerva indeplinirii formalitatilor.
wykly a scris:

va deranjez si eu cu o problema. in luna octombrie am fost angajat la o companie aflata in plina dezvoltare. in luna februarie compania a ajuns la concluzia ca a gresit cand a angajat prea multe persoane in perioada sept- octomb (aprox 20) fiind nevoiata sa renunte acum la o mare parte din ei. solutia aleasa: fortarea demisiei sau desfiintarea postului.

noi ce fortati sa plecam prin desfintarea postului dupa nici 6 luni de activitate ce putem face?

va multumesc anticipat,
Claudiu.

Am si eu o intrebare. In acest caz, compania este obligata sa ofere angajatilor in cauza salar compensatoriu?
Multumesc,
Ioana
Salariaţii concediati pentru desfiinţarea postului beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

Contractul Colectiv Unic la Nivel National:
ART.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de
persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un
salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.

Articolul se aplica, deci, si in caz de desfiintare a postului.
numai daca este prevazut in ccm

Alte discuții în legătură

Desfiintare post - ce drepturi am? kl3o4 kl3o4 Buna seara! As avea si eu unele intrebari privind concedierea din motive neimputabile angajatului, si anume: Sunt angajata unei firme de transport care ... (vezi toată discuția)
Angajatorul imi poate modifica salariul? elims elims este posibil ca angajatorul sa imi restructureze pozitia. Si mai este posibil sa imi propuna o alta pozitie. Care sunt drepturile mele in cele doua cazuri, ... (vezi toată discuția)
Concediere colectiva albinutzuX albinutzuX Buna ziua, Speta se prezinta astfel: o companie cumpara o a doua companie cu acelasi obiect de activitate. Dupa o perioada de provizorat in care s-au preluat ... (vezi toată discuția)