Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfiintarea postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfiintarea postului

va deranjez si eu cu o problema. in luna octombrie am fost angajat la o companie aflata in plina dezvoltare. in luna februarie compania a ajuns la concluzia ca a gresit cand a angajat prea multe persoane in perioada sept- octomb (aprox 20) fiind nevoiata sa renunte acum la o mare parte din ei. solutia aleasa: fortarea demisiei sau desfiintarea postului.

noi ce fortati sa plecam prin desfintarea postului dupa nici 6 luni de activitate ce putem face?

va multumesc anticipat,
Claudiu.
wykly a scris:
in luna februarie compania a ajuns la concluzia ca a gresit cand a angajat prea multe persoane in perioada sept- octomb (aprox 20) fiind nevoiata sa renunte acum la o mare parte din ei.

Daca aceasta situatie e reala, atunci reorganizarea este efectiva si desfiintarea porturilor reala. Ramane de vazut doar pe ce criterii au fost disponibilizate persoane de pe acelasi post, daca e cazul. Daca nu, tare mi-e ca decizia e legala, sub rezerva indeplinirii formalitatilor.
wykly a scris:

va deranjez si eu cu o problema. in luna octombrie am fost angajat la o companie aflata in plina dezvoltare. in luna februarie compania a ajuns la concluzia ca a gresit cand a angajat prea multe persoane in perioada sept- octomb (aprox 20) fiind nevoiata sa renunte acum la o mare parte din ei. solutia aleasa: fortarea demisiei sau desfiintarea postului.

noi ce fortati sa plecam prin desfintarea postului dupa nici 6 luni de activitate ce putem face?

va multumesc anticipat,
Claudiu.

Am si eu o intrebare. In acest caz, compania este obligata sa ofere angajatilor in cauza salar compensatoriu?
Multumesc,
Ioana
Salariaţii concediati pentru desfiinţarea postului beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

Contractul Colectiv Unic la Nivel National:
ART.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de
persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un
salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.

Articolul se aplica, deci, si in caz de desfiintare a postului.
numai daca este prevazut in ccm