avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale administratorul daca vrea sa iasa din firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

administratorul daca vrea sa iasa din firma

administratorul daca vrea sa iasa din firma ce demersuri trebuie sa faca?
sad a scris:
Kappauser, iar vrei sa bagi lumea in ceata... te sfatuiesc sa vezi care e treaba cu mandatul comercial, diferenta dintre mandatul civil si cel comercial.(art. 374 si urmatoarele din Codul Comercial) Daca nu este SA se poate vedea si textul din legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale de la art.197 care face trimitere la art. 77. Aplicand principiul simetriei actul juridic, cine l-a desemnat trebuie sa-l si revoce. In caz contrar hotararea instantei este suverana.


Ar fi indicat sa va urmati propriul sfat si sa mai cercetati putin inainte sa aratati cu degetul la altii. Ceea ce ati sustinut mai sus este... o revolutie in materia incetarii mandatului administratorului, ca sa nu spun mai rau. Administratorul poate renunta ORICAND la mandat.
Nu zice nimeni ca nu poate renunta. Chiar daca ma repet(am mai postat azi acest text) eu asa vad problema cu demisia. Administratorul isi poate depune depune demisia la registrul comertului pe formularul ,, depunere mentionare acte" si se va mentiona doar in registrul comertului, fara a aduce modificari actului constitutiv si concomitent bazei de date de la registru la sectiunea administrare. Astfel, daca o persoana interesata va solicita un certificat constatator dupa depunerea demisiei administratorului in conditiile de mai sus, va constata ca administrarea societatii nu s-a schimbat.
Ulterior, administratorul interesat sa nu mai figureze in aceasta postura la registrul comertului prevalandu-se de inregistrarea demisiei, se va adresa tribunalului cu o actiune in baza art. 25 alin. 1 din Legea nr. 26/1990 a registrului comertului, republicata, pentru radierea mentiunii care il prejudiciaza, in speta calitatea de administrator. In baza sentintei pronuntate de tribunal, in momentul cand aceasta ramane irevocabila se pot face cuvenitele inregistrari in registru. Acesta este traseul complet si legal din punctul meu de vedere care nu mai da nicio bataie de cap admistratorului demisionar. Faptul ca se depune doar demisia la registru comertului reprezinta o jumatate de masura.
Noi vorbim de mere, dvs de pere. Nimeni nu a adus in discutie opozabilitatea fata de terti, ci fata de societate. Fata de ea renuntarea la mandat are efecte din momentul comunicarii, daca nu se prevede expres altfel. Fata de terti este problema societatii, iar administratorul poate sa faca cele mentionate de dvs mai sus. Dar nu asta e problema lui principala, ci aceea de a inceta administrarea societatii. Sunt doua lucruri diferite.
Haide, d-le sad, sa ai si dumneata un pic de satisfactie. Societatea care primeste renuntarea are obligatia de a revoca mandatul dat administratorului. Uite ce zice art 1555 c.civil.

Art. 1555. – Numirea unui nou mandatar pentru aceeasi afacere cuprinde in sine revocarea mandatului dat celui dintai, din ziua in care i s-a notificat.

De aici rezulta obligatia societatii/AGA de a face demersurile necesare, dupa exprimarea vointei administratorului/mandatarului de a renunta la mandat, administratorul nu mai poate fi tras la raspundere pentru faptele comise dupa ziua notificarii. Daca societatea / AGA nu face acest lucru, inseamna ca incalca legea, si administratorul poate pretinde daune.
sad a scris:

Nu zice nimeni ca nu poate renunta. Chiar daca ma repet(am mai postat azi acest text) eu asa vad problema cu demisia. Administratorul isi poate depune depune demisia la registrul comertului pe formularul ,, depunere mentionare acte" si se va mentiona doar in registrul comertului, fara a aduce modificari actului constitutiv si concomitent bazei de date de la registru la sectiunea administrare. Astfel, daca o persoana interesata va solicita un certificat constatator dupa depunerea demisiei administratorului in conditiile de mai sus, va constata ca administrarea societatii nu s-a schimbat.
Ulterior, administratorul interesat sa nu mai figureze in aceasta postura la registrul comertului prevalandu-se de inregistrarea demisiei, se va adresa tribunalului cu o actiune in baza art. 25 alin. 1 din Legea nr. 26/1990 a registrului comertului, republicata, pentru radierea mentiunii care il prejudiciaza, in speta calitatea de administrator. In baza sentintei pronuntate de tribunal, in momentul cand aceasta ramane irevocabila se pot face cuvenitele inregistrari in registru. Acesta este traseul complet si legal din punctul meu de vedere care nu mai da nicio bataie de cap admistratorului demisionar. Faptul ca se depune doar demisia la registru comertului reprezinta o jumatate de masura.


asa m au sfatuit si cei de la ONRC dar sincer atata timp cat NOTIFIC firma ca din motive personale renunt sa mai administrez societatate si ca imi incetez obligatile mandatate de ce trebuie sa mai parcurg aceste ETAPE, firma are tot interesul sa si asigure buna continuitate privind administrarea patrimoniului, problema reala este ca practica nu respecta legea se desemneaza n ADMINISTRATORI dar hotarari iau altii m noi administratori nu cunosc legea ff bine si sunt manipulati si ei cand descopera ies din hora sunt n cazuri, toti spun dar ai semnat dar asta nu inseamna ca ma poti manipula la infinit:))

Alte discuții în legătură

Demisie administrator condorvb condorvb Care este procedura demisiei unui administrator intr-o societate SRL precum si rezilierea acestei functii in cazul in care actionarii nu sint de acord cu ... (vezi toată discuția)
Retragere voluntara din functia de administrator leobmi leobmi La multi ani! Speta: - SRL 3 asociati unul din ei este si administrator Problema : - administratorul care este si asociat nu m-ai vrea sa fie ... (vezi toată discuția)
Probleme privind o cesiune angelmugler angelmugler Persoana pentru care am lucrat a preluat o firma prin cesiune de la un partener de afaceri, aceasta urmand a fi pe numele meu si al fiului lui, 50%-50%, ... (vezi toată discuția)