Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partajul bunurilor comune
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partajul bunurilor comune

Am si eu o intrebare, si sper sa ma poata ajuta cineva. Am cumparat impreuna cu actualul meu sot un apartament prin creditul Prima casa2 in luna iulie, credit unde eu sunt titular(deoarece aveam contractul de munca pe perioada nedeterminta) iar el coplatitor. In octombrie ne-am casatorit. Banii de avans au fost de el.Daca vreau sa divortam, cum impartim apartamentul(care nu poate fi vandut 5 ani)?Sau cum facem sa raman eu in apt si sa-l despagubesc?Astept o parere, o opinie...
Am impresia ca aceasta discutie nu-si are rostul pe acest forum...Din institutia casatoriei nu faceti o afacere iar daca o considerati asa, s-ar putea sa pierdeti ,ca la orice tip de tranzactie!!!
intr-adevar...sunt multe de discutat si pe alta tema...
ex:daca rata ati platit o dvs (cu CI dvs) din banii lui, chitanta este pe numele dvs, cum poate dovedi ca fondurile sunt comune?

am vrut sa pun doua puncte si urmatorul cuv incepea cu d, nu am intentionat sa pun un smile in aceasta discutie
dia_sun_rise a scris:

pt avans mi se pare corect...il dau pe tot... dar si pt rate? i le platesc 100%?

Instanta de judecata ca stabili pe baza de probe.
Ceea ce va decide instanta va trebui sa platiti.
In cazul unui proces ca al dvs. este foarte greu de spus ce va decide instanta deoarece depinde de ceea ce vor indica probele administrate de partile din proces.

avocat Claudiu Lascoschi
asa e , e coplicat... oricum nu fac di asta o afacere... dala il vrea si poate sa-l pastreze, sa-l tina el! iau eu masina... imi e egal, doac ca apartamentul are o valoare sentimentala mai mare pt mine...in fine, nici nu stiu ce inseamna un divort si ma gandeam deja la partaj...