Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate gradul trei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate gradul trei

buna tuturor ,sunt pensionara de boala in spania si in romania ,cand ma cheama la comisie in spania intodeauna ei trimit situatia mea si la casa de pensi din romania ,insa aici sistemul ie diferit fata de cel din romania
la ultimul control facut aici in spania am primit raspuns caci ma pot chema peste 5 ani pt o noua evaluare daca sunt bine sau mai rau(doamne fereste)
iar cei din romania imi cer certificate medicale in tot anul ,,,,,,si eu pana aici nu ma cheama nu am de unde sa le trimit .ce as putea face in cazul acesta?
multumesc anticipat
Buna
in sfarsit am gasit raspunsul la intrebarea pe care o aveam ,deci statele intre ele colaboreaza ,si mi s-a spus ca nicidecum casa de pensi din romania trebuia sa-mi ceara mie situatia medicala ,ie un formular E213 pe care il trimit ei ,
daca cineva se afla intr-o situatie asemanatoare ,sa stie cum merg treburile
o zi buna