Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Noul COR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Noul COR

Buna ziua si un an nou fericit!

Am vazut ca a fost publicat un nou COR.
Intrebarea este daca acesta se va aplica doar contractelor de munca noi, incheiate dupa intrarea in vigoare, sau se va aplica si vechilor contracte de munca?
Trebuie actualizate si vechile contracte de munca potrivit noului COR ?

Multumesc!
Multumesc in mod deosebit @freeelis, pentru parerea dvs. si pentru trimiterea la L76/2002. Nu sunt convins ca ar trebui sa modific vechile cim - obligatia din art 15 al l. 76/2002 este sa utilizam clasificarea.
Ori, mi-am indeplinit aceasta obligatie ca angajator, la incheierea cim si la orice alta modificare a functiei, conform actelor normative in vigoare la acel moment...
In fine ... (ma simt la un pas de a fi obligat sa ... corectez conform legii noi inclusiv contractele incetate demult prin decesul angajatilor, ca, deh, trebuie uniformizate ... statistic).

Nu sunt deloc convins ca legea 76/2002 ma obliga (sub forta coercitiva, vreau sa zic) sa folosesc pentru raporturi juridice vechi, o noua clasificare.

La partea a doua (modificarea functiei prin decizie colectiva) am insa o problema si mai mare: sunt angajator, si mi-ar placea foarte tare ca modificarile sa le fac prin decizie colectiva, nu prin act aditional.
Insa ce ma fac daca angajatul nu este de acord cu noua functie (poate crede ca alta functie din COR i se potriveste mai bine)?
negociem pe marginea noului COR?
mergem in instanta?
lasam lucrurile ... cum erau?

Multumesc pentru eventuale raspunsuri!
smeagull, utilizator
Cred ca sunt , totusi, aplicabile prevederile art.15 din Legea nr.76/2002 ... Utilizarea Clasificarii ocupatiilor din Romania este obligatorie la completarea documentelor oficiale.

Avand in vedere ca modificarile la c.i.m. sunt rezultate in urma aparitiei unui act normativ, decizia de modificare poate fi atacata in instanta daca nu-i convine salariatului respectiv.

P.S.
ca o parerea personala : nu stiu de ce s-ar face mare tam-tam pe functie care nu prea conteaza la somaj, la pensie ..poate doar ca impresie artistica.:)

freeelis a scris:

P.S.
ca o parerea personala : nu stiu de ce s-ar face mare tam-tam pe functie care nu prea conteaza la somaj, la pensie ..poate doar ca impresie artistica.:)

=D>
minunata observatie! Dar cum am intalnit in 5 ani vreo ... 10 ... artisti din astia (era sa scriu prosti fuduli, bine ca nu scrisei ! ), am invatat sa ma pazesc.
smeagull, utilizator
Pai cum sa inregistrez in Revisal un contract nou folosind noul corespondent atat timp cat Revisalul nu este actualizat? Eu astazi am deschis un contract folosind vechiul cod COR.
rrramor a scris:

Pai cum sa inregistrez in Revisal un contract nou folosind noul corespondent atat timp cat Revisalul nu este actualizat? Eu astazi am deschis un contract folosind vechiul cod COR.

Posibil ca vor actualiza programul cu noul COR ....