Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu minor, drept de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu minor, drept de vizita

Am divortat
gambit, utilizator
Sunt de acord, majoritatea mamelor ingrijesc copiii, dar sunt familii in care lucrurile sunt iesite din tipar. Eram sub impresia ca fiecare caz se judeca in parte. In cazul meu, in caz ca mama nu are suficienta grija... nu-i ofera suficienta dragoste, il bruscheaza... ma simt indatorat fata de mine sa-l duc la un doctor, eventual sa cer o evaluare psihologica a mamei. Din punct de vedere legal am acest drept ca tata?
gambit, utilizator
Ca sa solicitati evaluarea psihologica a mamei si pentru ca aceasta proba sa va fie si admisa,trebuie sa existe acte sau/si probe ca mama copilului are anumite tare psihice sau macar un comportament inadecvat raportat la cresterea si educarea minorului.
Cu privire la minor,in calitate de parinte,cu acordul celuilalt parinte ,il puteti duce la orice medic doriti.
Pe de alta parte,eu,cu tot respectul,cred ca disesnsiunile dintre parinti,restentimentele acestora ,nu trebuie sa impieteze asupra minorului
Minorii nu sunt "mingi" ,pe care parintii prin intermediul justititiei, sa si-i paseze de la unii la altii,in functie de problemele dintre ei.
Cu privire la cele doua evaluari ale mamei si copilului,despre care faceti vorbire ,instantele judecatoresti,daca nu sunt date si situatii care sa reclame administrarea unor astfel de probe,nu le vor admite.
pentru a solicita evaluarea unui lucru trebuie sa existe probe ca deja exista ceea ce punem la indoiala? [EDITAT - va rog sa nu mai faceti asemenea aprecieri si sa respectati regulamentul de postare]
ContSters20980, utilizator