Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenintari sau santaj ? conditii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenintari sau santaj ? conditii

Am primit acum 2 luni un sms de amenintari, pe scurt: imi cere un fost coleg plata unei datorii contestate si zice ca "daca nu platesc pana la sfarsitul saptamanii, clientii mei vor afla cum am facut profit mare si ca o sa fiu obligat sa le dau bani inapoi si ca o sa fac puscarie, etc... ", mesajul se termina cu aceste cuvinte "DACA NU..."

Sincer, mi-a fost teama cand am primit mesajul ala nu mai stiam ce sa fac, cum trebuie sa reactionez; am luat pastile ca sa dorm bine ! dar nu am cedat si nu am platit nimic ca pe de alta parte colegul ala a si introdus o cauza la judecatorie cerand plata facturii contestate.

Dupa cateva saptamanii, clientii mei m-au avertizat ca au primit o adresa de la fost coleg. Adresele aceste nu zic nimic special, sunt doar un fel de explicatie de ce colegul a plecat, zice ca nu a fost platit de mine, si bineinteles se lauda el ca va castiga usor prin instanta.

Acum putin, ordonanta de plata a fost respinsa de catre judecatorie.

Intrebarea mea este legata de articole 193 si 194 CP. M-am dus la un avocat care zice ca mesajul este o infractiune de amenintare (art.193) si nu de santaj (art.194) doarece nu am dat banii ceruti prin sms ...

As vrea un sfat de un avocat penal pe acest punct.
sorin78, utilizator
frank_kvitta a scris:

Această apărare nu poate fi retinută având in vedere că din analiza dispozitiilor art. 194 al.1 c.p. rezultă că legiuitorul cere ca făptuitorul să urmărească dobândirea folosului în mod injust . Cerinţa legii este indeplinită chiar dacă folosul este just dar inculpatul a urmărit să-l dobândească in mod injust.

Doar ca in speta nu a incercat sa obtina folosul in mod injust.
In ce consta in cazul dat obtinerea folosului in mod injust?
Nu are dreptul de a anunta acele persoane cu privire la ce la amenintat?
Aici este de fapt chestiunea de baza dupa parerea mea.

Dar...nimic nu il impiedica sa depuna o plangere penala.

Lund-o altfel, oare nu are obligatia de a-si onora obligatia acea persoana?
Oare nu se sustrage de la plata obligatiei banesti datorate?

avocat Claudiu Lascoschi
Interesant ce ati scris toti. Multumesc. Acum e probabil prea tarziu ca sa organizam un flagrant... In cat timp pot sa fac plangere penala ?

Deci daca inteleg bine, conditia unui santaj nu implica ca trebuia sa cedez si sa dau banii, e suficient ca mesajul ala ma alarmeaza, ma ameninta cu un rau pentru a obtine intrun mod injust banii ceruti, argumentele ar fi :

- Factura e contestata (si a fost returnata colegului) : nu vreau sa ma sustrag de la plata ci astept ce va zice instanta;
- Instanta a respins ordonanta de plata introdusa;
- Mesajul primit, in plus de a cere banii imediat, contine si un fel de amenintare de a da in vileag unele fapte imaginare clientilor mei si face vorba de consecintele grave (puscarie), (art.194 alin 2, forma agravata de santaj ?)

Evident ca fostul coleg vroia sa obtina banii imediat ca sa evite o procedura judiciara lunga. Modul in care cere plata prin santaj de a da in vileag anumite fapte mi se pare un mod injust?

Sau este numai vorba de amenintare (art. 193) ?

Ce parere mai aveti ?

Daca va ,mai trimite SMS puteti sesiza organele abilitate si sa fie organizat santajul,mai ales daca ii promiteti ,sub controlul acestora o intalnire.
sorin78 a scris:

Interesant ce ati scris toti. Multumesc. Acum e probabil prea tarziu ca sa organizam un flagrant... In cat timp pot sa fac plangere penala ?

Deci daca inteleg bine, conditia unui santaj nu implica ca trebuia sa cedez si sa dau banii, e suficient ca mesajul ala ma alarmeaza, ma ameninta cu un rau pentru a obtine intrun mod injust banii ceruti, argumentele ar fi :

- Factura e contestata (si a fost returnata colegului) : nu vreau sa ma sustrag de la plata ci astept ce va zice instanta;
- Instanta a respins ordonanta de plata introdusa;
- Mesajul primit, in plus de a cere banii imediat, contine si un fel de amenintare de a da in vileag unele fapte imaginare clientilor mei si face vorba de consecintele grave (puscarie), (art.194 alin 2, forma agravata de santaj ?)

Evident ca fostul coleg vroia sa obtina banii imediat ca sa evite o procedura judiciara lunga. Modul in care cere plata prin santaj de a da in vileag anumite fapte mi se pare un mod injust?

Sau este numai vorba de amenintare (art. 193) ?

Ce parere mai aveti ?

Puteti incerca sa depuneti plangerea si vedeti ce zice politia.
Din punctul meu de vedere nu este vorba nici de art. 193 C. pen.
In primul rand trebuie sa observam ca sms-ul a fost primit acum 2 luni iar termenul de introducere a plangerii prealabile este de 2 luni, acesta curgand din ziua in care persoana vatamata a stiut cine este faptuitorul, in cazul unei infractiuni care cere o plangere prealabila, in cazul de fata vorbind despre amenintare. Personal nu consider ca este vorba despre santaj prin amenintare (violente nu exista) deoarece amenintarea consta in savarsirea de acte care sunt de natura sa inspire victimei, temerea unui pericol pentru viata, integritate corporala, sanatate, libertate, demnitate, avut. In urma amenintarii declansate si a temerii serioase produse victimei, aceasta este pusa in situatia de a nu avea resursele morale necesare pentru a se opune pretentiilor faptuitorului. Exista santaj numai cand folosul este injust, nu si atunci cand acesta este just, exista un numar limitat de opinii care afirma ca exista santaj si cand folosul este just (parere cu care nu ma conformez). Deci putem respinge din start incadrarea faptei in cea de santaj, si sa nu uitam ca santajul este o infractiune grava si acest sms nu ma convinge de acest lucru.
Cat despre amenintare, putem considera ca exista amenintare sau nu, dar este mai plauzibila aceasta teorie decat cea a santajului, asadar voi analiza si aceasta teorie a amenintarii.
Faptele de amenintare creeaza o stare de temere, de neliniste persoanei amenintate impiedicand-o sa-si desfasoare in bune conditii activitatea obisnuita, Actiunea de amnintare pentru a avea relevanta penala, trebuie sa aiba ca obiect savarsirea unei infractiuni oricare ar fi aceasta sau unei fapte pagubitoare. Daca in atitudinea celui care face amenintarea nu rezulta cu nimic ca acesta va trece la infaptuirea amenintarii sau daca amenintarea in mod obiectiv nu poate fi realizata, fapta nu este de natura sa alarmeze. Asadar, amenintarea trebuie sa fie apta de a fi realizata, adica sa se produca in imprejurari care sa fie de natura sa impresioneze, sa ingrijoreze sau sa creeze in constiinta celui amenintat temerea ca raul cu care se ameninta va putea fi realizat. Caracterul amenintarii de a fi susceptibila de a alarma, se apreciaza concret, in functie de imprejurarile cauzei, de natura raului cu care s-a amenintat, de natura alarmanta a expresiilor, de personalitatea celui amenintat s.a.m.d. Nu trebuie sa pierdem din vedere nici faptul ca nu exista aceasta infractiune in cazul in care se ameninta cu realizarea unui drept sau cu folosirea unei cai legale (si in cazul nostru s-a amenintat si cu o cale legala).
Personal nu consider ca acel mesaj a fost de natura sa creeze o asemenea stare psihica de ingradire si alarmare daca aveati constiinta impacata cu toate faptele cu care ati fost amenintat si mai ales ca au trecut 2 luni fara sa incercati sa faceti nimic, asadar lipseste acea tulburare psihica de care avem atata nevoie pt aceasta infractiune. Nu orice fapta constituie infractiune! Puteti analiza si dumneavoastra cele enumerate mai sus si va veti da seama daca exista sau nu o infractiune.
ContSters178374, utilizator