Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Care e situatia cu vanzarea firmelor cu datorii la ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Care e situatia cu vanzarea firmelor cu datorii la buget?

Buna,

acceasi intrebare: Care e situatia cu vanzarea firmelor cu datorii la buget?
Stiu ca se fac smecherii cu vanzarea firmelor care au acumulat datorii la buget.

Eu personal vreau sa pun firma pe numele partenerului, care nu apare in acte. Eu sunt asociat unic si administrator. Avem datorii la anaf de circa 10.000 ron. Partenerul nu are probleme cu preluarea firmei, pentru ca el este care a facut vanzarile si inca n-a platit tvaul.

Cum sa procedez sa ies curat? Am inteles de la ORC ca sunt doua variante:
- vanzarea partilor sociale catre partener, care trebuie sa treaca de anaf si tine 60 de zile. Ceea ce n-am inteles este ca dupa ce am vandut firma, e a mea inca 60 de zile cu toate responsabilitatile? Sunt sanse macar ca cei de la anaf sa nu sisteze?

- 2) sa intre pe firma cu majorare de capital dupa care se face cesiunea partilor catre el, dar ar costa dublu fata de prima varianta.

Multumesc de sfaturi.
Problema este ca nu exista practica judiciara publicata in acest sens. Insa, fiscul foloseste acest termen ptr controale incrucisate si verificari suplimentare. Fara sentinte publicate toata lumea isi da cu presupusul referitor la prejudiciu.
kappauser a scris:
Raman in continuare un pic nedumerit. Cum poate fi adus un prejudiciu unui creditor al societatii, persoana juridica distincta de persoanele fizice asociate, prin transmiterea partilor sociale de la o persoana la alta? Cine detine partile sociale este lipsit de importanta, datoriile le are persoana juridica.

Poate fi adus un prejudiciu creditorilor, iar din pacate exemplele sunt multiple. Evident, nu exista un raspuns general valabil pentru ca totul depinde de situatie. Daca cesiunea e facuta catre o entitate care nu prezinta dovezi de solvabilitate (eventual un SRL strain, dintr-o tara in care nu se poate face nicio verificare), concomitent cu schimbarea administratorului, atunci e destul de clar ca operatiunea e facuta cu scopul "ingroparii datoriilor". La fel, e foarte posibil ca un creditor sa fi incredintat creditul in considerarea persoanei unuia sau mai multora dintre asociati.

Sigur ca reglementarea nu e tocmai cea mai fericita, insa ea pleaca de la o realitate constatata deja in ultimii ani.
Andreea Lisievici a scris:

....
Daca cesiunea e facuta catre o entitate care nu prezinta dovezi de solvabilitate (eventual un SRL strain, dintr-o tara in care nu se poate face nicio verificare), concomitent cu schimbarea administratorului, atunci e destul de clar ca operatiunea e facuta cu scopul "ingroparii datoriilor". La fel, e foarte posibil ca un creditor sa fi incredintat creditul in considerarea persoanei unuia sau mai multora dintre asociati.

Sigur ca reglementarea nu e tocmai cea mai fericita, insa ea pleaca de la o realitate constatata deja in ultimii ani.

@ Andreea Lisievici

Fiti amabila, va rog. Daca eu detin parti sociale la o firma care are datori, creditorii societatii nu vor putea recupera creditul de la mine. Indiferent daca eu, detinatorul de parti sociale sunt solvabil sau nu. Iar daca eu transmit aceste parti sociale unui alt personaj, indiferent de cine este acesta, creditorii nu pot recupera nici de la acesta. Nu persoana detinatoare a parti sociale raspunde de datoriile societati.

Iar daca se schimba administratorul, acesta poate fi tras oricand la raspundere daca a comis ilegalitati care au dus la indatorarea societatii.

Opozitia se poate face doar impotriva actelor comise de persoana care are datori. Adica daca societatea are datori si vrea sa instraineze din patrimoniu ceva, atunci creditorii se pot opune, acest lucru are sens.

Insa in cazul in care eu, ca si proprietar al unui bun (partile sociale) vrea sa le instrainez si nu am nici un fel de datori, cum isi poate permite cineva sa imi interzica acest lucru? Iar daca am datorii, atunci este logic ca cei ce m-au creditat sa se opuna.

Raman la parerea ca totul este o interpretare eronata a legii, care se rastalmaceste si se aplica abuziv.
Acest articol 202 (2*3) vrea sa impiedice acelasi lucru care se impiedica in cazul inscrierii unei ipoteci in cartea funciara. Exista un astfel de inscris, proprietarul cu datori nu va putea face instrainarea fara acordul creditorilor.
Iar in cazul unui SRL, societatea nu poate sa isi instraineze bunurile.

Facand o comparatie cu o SA, daca aceasta are datori, detinatorii de actiuni nu pot fi impiedicati sa isi instraineze actiunile altor persoane, indiferent daca noii detinatori sunt solvabili sau nu.
Cand se inregistreaza la ORC un asociat persoana juridica straina se ataseaza un certificat emis de autoritatea din tara respectiva, un certificat ce echivaleaza cu cazierul nostru fiscal pentru persoane juridice
Apoi , raportat la faptul ca nu se pot face verificari la un SRL din strainatate, de la 2 august 2010 de cand au intrat in vigoare prevederile la Registrul Operatorilor Intracomunitari, Finantele au acces la firmele din UE care realizaeaza tranzactii intracomunitare
kappauser a scris:
Fiti amabila, va rog. Daca eu detin parti sociale la o firma care are datori, creditorii societatii nu vor putea recupera creditul de la mine. Indiferent daca eu, detinatorul de parti sociale sunt solvabil sau nu. Iar daca eu transmit aceste parti sociale unui alt personaj, indiferent de cine este acesta, creditorii nu pot recupera nici de la acesta. Nu persoana detinatoare a parti sociale raspunde de datoriile societati.

Sunt perfect de acord cu dvs. Va rog sa nu imi cereti sa apar in vreun fel reglementarea de care vorbim, pentru ca nu am cum s-o fac. Singurul aspect care ar merita subliniat este ca pe parcursul existentei societatii asociatii sunt totusi raspunzatori (dar nu obligati prin lege) sa sustina, inclusiv financiar, societatea. Drept urmare, e o prezumtie ca finantarea in cazul existentei datoriilor vine tot de la asociati, nu din cer. Nu vorbim de executare silita aici.

bioenergeta a scris:

Cand se inregistreaza la ORC un asociat persoana juridica straina se ataseaza un certificat emis de autoritatea din tara respectiva, un certificat ce echivaleaza cu cazierul nostru fiscal pentru persoane juridice

Nu cred ca este adevarat. Asociatii si administratorii straini depun o declaratie autentica pe proprie raspundere cum ca nu sunt inregistrati fiscal in Romania si nu au datorii catre bugetul de stat roman.