avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... CASATORIE IN CANADA-DIVORT IN RO?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

CASATORIE IN CANADA-DIVORT IN RO?

Buna ziua,
m-am casatorit acum 3 ani in Canada cu un canadian, dar nu am avut domiciliu comun, defapt eu am locuit in tot acest timp in Romania, iar el in Ca, dar acum doresc divortul. Casatoria nu a fost inregistrata in Romania, dar daca asi inregistra-o asi putea obtine divortul aici, fara prezenta lui?
Cel mai recent răspuns: desiree , utilizator 15:56, 7 Aprilie 2008
Buna ziuaI Referitor la cele mentionate mai sus, imi puteti spune ce se intampla cand nu mai exista certificatul original intocmit de autoritatile straine ci doar o copie legalizata a acestuia. Este suficienta copia pentru a fi prezentata la primarie?
Multumesc!
desiree a scris:

Buna ziuaI Referitor la cele mentionate mai sus, imi puteti spune ce se intampla cand nu mai exista certificatul original intocmit de autoritatile straine ci doar o copie legalizata a acestuia. Este suficienta copia pentru a fi prezentata la primarie?
Multumesc!


Nu este suficienta copia legalizata, va trebui sa obtineti un duplicat.
Multumesc pentru raspuns.
Acest duplicat, trebuie cumva legalizat si daca da, unde si care este procedura de legalizare?
Trebuie sa-i aplicati apostila, in cazul in care statul emitent este parte la Conventia de la Haga. In caz contrar trebuie supralegalizat.
Canada nu e parte la Conventie si nici nu are tratat cu Romania, asa incat actele de acolo trebuie supralegalizate ca sa fie recunoscute in Romania.

Alte discuții în legătură

Divrot grecia marianabotez marianabotez Buna seara tuturor! Sunt casatorita 5 ani cu un cetatean grec, casatoria a avut loc in Grecia, din pacate [b]nu am declarat casatoria in ... (vezi toată discuția)
Casatorie in canada, divort in romania richard1977 richard1977 Buna ziua, doresc ca sa va expun pe scurt cazul meu. Sunt cetatean roman, am fost in Canada pentru o perioada de 4 luni cu viza turistica. Acolo am cunoscut o ... (vezi toată discuția)
Divortul surorii mele lazar cucuruz lazar cucuruz sora mea sa casatorit anul trecut in romania iar acum sotul ei vrea sa divorteze de ea in austria se poate (vezi toată discuția)