Forum Discuţii juridice Executare silită suspendare executare silita - caz social
Discuție deschisă în Executare silită

suspendare executare silita - caz social

X a incheiat cu Y - proprietar care si-a redobandit casa in baza legii 10 - un contract de inchiriere pe 1 an.

La sfarsitul anului Y nu a mai vrut sa prelungeasca ctr. sau sa incheie un nou contract si a actionat in justitie pe X cerand evacuarea.

Y a obtinut hotararea de evacuare si a investit-o cu formula executorie, cerand executorului sa o puna in executare.

X a primit somatie sa evacueze in 5 zile.

DETALII SUPLIMENTARE:

1. La data icnheierii ctr de inchiriere X era casatorita si in contract sunt specificati atat sotul cat si copilul.
desi nu ca parti ci ca persoane care vor locui acolo.

2. intre timp, X a divortat in drept , sfatuita de nu stiu cine ca asa macar sotul si copilul vor putea sa nu fie evacuati.

3. hotararea judecatoreasca se refera doar la X si nu face nici o mentiune cu privire la fostul sot si la copil.

4. somatia executorului e doar pe numele lui X.

-------------------------------------

Ce trebuie sa obtinem in speta:

- intarzierea evacuarii cu cateva luni ptr. ca copilul sa poata lua vacanta si astfel sa fie trimis la bunici ptr. a nu suferi socul evacuarii

---------------------------------------

Sotutii posibile:

- doar X sa faca o contestatie la executare - insa ptr. ce motive ?
- sa ceara totodata suspendarea excutarii - motivand inclusiv ca nu are unde sa se mute cu copilul etc. ?

-----------------------------------------
Ce pot face sotul si copilul ? - sa se opuna executarii pe motiv ca nu sunt trecuti in titlu exec. ?
Daca se incearca evacuarea prin forta sa faca contestatie executare ? - motivand cu constrcatul in care si ei sunt trecuti ?

-------------------------------------------

Poate imi recomandati cateva spete in materie,
------------------------------
multumesc
dumitru2000 a scris:

contestatie la executare

Asta este raspuns ?