avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 731 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Documentatie cadastrala si obtinere numar cadastral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Documentatie cadastrala si obtinere numar cadastral

Am cumparat in anul 1999 o casa cu teren inscrisa in Cartea funciara si avand nr.topo (in Oradea) doar ca acum pt a putea obtine o autorizatie de modificare se solicita si nr cadastral si viza ANCPI ( nu e suficient CF si nr.topo??). ANCPI nu acorda viza decat dupa executia unei documentatii cadastrale. La masuratori se pare ca exista mai mult teren cu aprox 6,6%, motiv pt care nu se receptioneaza documentatia. Am studiat diverse posibilitati de rezolvare. ANCPI inregistreaza doar difer de 2%, cf Ordin nr.634/2006 al Directorului general al ANCPI, sau 5% cu acordul vecinilor.
Mentionez ca limitele proprietatii sunt definite, prin gard, fara probleme cu vecinii, si detinem acte ale vechilor proprietari din anii 1945, cum ar fi o documentatie pt apa-canalizare si o autorizare de gard. Topograful autorizat mi-a zis ca nu pot sa fac altceva decat sa dau o declaratie prin care renunt la plusul de teren..Dar cum sa renunt? si in favoarea cui, cand nimeni nu revendica? Nu mi-e clar si oricum nu vreau sa renunt, dar as vrea sa rezolv problema.
In instanta as putea invoca uzucapiunea (jonctiunea posesorilor??) ?? Sau as putea solicita inscrierea in CF a situatiei reale cf masuratorilor, printr-o actiune in constatare si cu vecinii chemati martori? Sau alta solutie? Sau e posibil sa fie o greseala la CF , prin transformarea din stjp in mp? Cum pot verifica acest lucru?
Multumesc anticipat pentru ajutor.
Cel mai recent răspuns: ContSters20980 , utilizator 14:18, 28 Mai 2008
yann a scris:

Art. 22 din Regulament privind continutul si modul de întocmire a documentatiilor cadastrale
în vederea înscrierii în cartea funciara spune ca:

Art.22 - Daca la receptia cadastrala se identifica diferente de suprafata, se
procedeaza astfel:
(1) În cazul în care suprafata din masuratori este mai mare decât suprafata din documentatia
cadastrala precedenta, sau în situatia în care aceasta nu exista, decât suprafata din act :
a) Pentru imobile împrejmuite :
i - Daca diferenta este de pâna la 2 %, documentatia cadastrala se receptioneaza si
suprafata din masuratori se înscrie în cartea funciara;
ii - Daca diferenta este între 2 si 5 % documentatia cadastrala se receptioneaza si
suprafata din masuratori se înscrie în cartea funciara doar daca este însotita de
proces-verbal de vecinatate, întocmit conform anexei nr. 17;
iii – Daca diferenta este mai mare de 5%, documentatia cadastrala se respinge,
rectificarea suprafetei urmând sa se faca prin hotarâre judecatoreasca definitiva si
irevocabila;

Deci e totusi nevoie de o actiune in instanta pentru rectificarea suprafetei?


referitor la ce ati spus mai sus, am 2 intrebari: 1. pentru cei 5% daca sunt luati in apropierea unei strazi unde deja este pus gard de ani de zile, mai trebuie acceptul vreunui vecin ? sau acceptul primariei fiind langa o strada nicidecum gard cu alt vecin? si 2. ce ar trebuii sa fac mai bine daca am un teren unde gardul pe langa care s-a asfaltat strada de multi ani mareste terenul cu 10% , as putea sa castig macar 5 % fara a implica alte judecati in instanta? trebuie sa fac si o uzucapiune pe acest teren, dar imi trebuie la primarie o expertiza topo si nu stiu cat teren as putea trece fara sa am problememai departe la acte
- ambele intrebari se refera cam la aceceeasi problema ...
Va multumesc
eryc_1972 a scris:

yann a scris:

Art. 22 din Regulament privind continutul si modul de întocmire a documentatiilor cadastrale
în vederea înscrierii în cartea funciara spune ca:

Art.22 - Daca la receptia cadastrala se identifica diferente de suprafata, se
procedeaza astfel:
(1) În cazul în care suprafata din masuratori este mai mare decât suprafata din documentatia
cadastrala precedenta, sau în situatia în care aceasta nu exista, decât suprafata din act :
a) Pentru imobile împrejmuite :
i - Daca diferenta este de pâna la 2 %, documentatia cadastrala se receptioneaza si
suprafata din masuratori se înscrie în cartea funciara;
ii - Daca diferenta este între 2 si 5 % documentatia cadastrala se receptioneaza si
suprafata din masuratori se înscrie în cartea funciara doar daca este însotita de
proces-verbal de vecinatate, întocmit conform anexei nr. 17;
iii – Daca diferenta este mai mare de 5%, documentatia cadastrala se respinge,
rectificarea suprafetei urmând sa se faca prin hotarâre judecatoreasca definitiva si
irevocabila;

Deci e totusi nevoie de o actiune in instanta pentru rectificarea suprafetei?


referitor la ce ati spus mai sus, am 2 intrebari: 1. pentru cei 5% daca sunt luati in apropierea unei strazi unde deja este pus gard de ani de zile, mai trebuie acceptul vreunui vecin ? sau acceptul primariei fiind langa o strada nicidecum gard cu alt vecin? si 2. ce ar trebuii sa fac mai bine daca am un teren unde gardul pe langa care s-a asfaltat strada de multi ani mareste terenul cu 10% , as putea sa castig macar 5 % fara a implica alte judecati in instanta? trebuie sa fac si o uzucapiune pe acest teren, dar imi trebuie la primarie o expertiza topo si nu stiu cat teren as putea trece fara sa am problememai departe la acte
- ambele intrebari se refera cam la aceceeasi problema ...
Va multumesc
Vroiati sa si adaugati ceva pe langa citarea (inutila) a mesajului anterior?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rectificare carte funciara? pe cine chem in judecata Borza Borza [b]Speta>[/b] Proprietarul unui imobil are inscrisa in CF o suprafata de 230 mp in urma masuratorii facuta de un ing cadastrist in realitate este de 360 mp. ... (vezi toată discuția)
Punerea in posesie coca_ab coca_ab am o casa cu gradina aferenta.dupa 1990 am fost pusi in posesie cu terenul de sub casa ,am primit un ordin al prefectului prin care ni se dadea si gradina dar ... (vezi toată discuția)
Teren mai mare decat in cf je_suis je_suis anul trecut am luat un teren pt contructia unei case. In CF sunt cu vreo 180m2 mai putin decat ridicarea topo pe care o avea proprietarul. Eu am obtinut ... (vezi toată discuția)