Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Documentatie cadastrala si obtinere numar cadastral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Documentatie cadastrala si obtinere numar cadastral

Am cumparat in anul 1999 o casa cu teren inscrisa in Cartea funciara si avand nr.topo (in Oradea) doar ca acum pt a putea obtine o autorizatie de modificare se solicita si nr cadastral si viza ANCPI ( nu e suficient CF si nr.topo??). ANCPI nu acorda viza decat dupa executia unei documentatii cadastrale. La masuratori se pare ca exista mai mult teren cu aprox 6,6%, motiv pt care nu se receptioneaza documentatia. Am studiat diverse posibilitati de rezolvare. ANCPI inregistreaza doar difer de 2%, cf Ordin nr.634/2006 al Directorului general al ANCPI, sau 5% cu acordul vecinilor.
Mentionez ca limitele proprietatii sunt definite, prin gard, fara probleme cu vecinii, si detinem acte ale vechilor proprietari din anii 1945, cum ar fi o documentatie pt apa-canalizare si o autorizare de gard. Topograful autorizat mi-a zis ca nu pot sa fac altceva decat sa dau o declaratie prin care renunt la plusul de teren..Dar cum sa renunt? si in favoarea cui, cand nimeni nu revendica? Nu mi-e clar si oricum nu vreau sa renunt, dar as vrea sa rezolv problema.
In instanta as putea invoca uzucapiunea (jonctiunea posesorilor??) ?? Sau as putea solicita inscrierea in CF a situatiei reale cf masuratorilor, printr-o actiune in constatare si cu vecinii chemati martori? Sau alta solutie? Sau e posibil sa fie o greseala la CF , prin transformarea din stjp in mp? Cum pot verifica acest lucru?
Multumesc anticipat pentru ajutor.
yann a scris:

Art. 22 din Regulament privind continutul si modul de întocmire a documentatiilor cadastrale
în vederea înscrierii în cartea funciara spune ca:

Art.22 - Daca la receptia cadastrala se identifica diferente de suprafata, se
procedeaza astfel:
(1) În cazul în care suprafata din masuratori este mai mare decât suprafata din documentatia
cadastrala precedenta, sau în situatia în care aceasta nu exista, decât suprafata din act :
a) Pentru imobile împrejmuite :
i - Daca diferenta este de pâna la 2 %, documentatia cadastrala se receptioneaza si
suprafata din masuratori se înscrie în cartea funciara;
ii - Daca diferenta este între 2 si 5 % documentatia cadastrala se receptioneaza si
suprafata din masuratori se înscrie în cartea funciara doar daca este însotita de
proces-verbal de vecinatate, întocmit conform anexei nr. 17;
iii – Daca diferenta este mai mare de 5%, documentatia cadastrala se respinge,
rectificarea suprafetei urmând sa se faca prin hotarâre judecatoreasca definitiva si
irevocabila;

Deci e totusi nevoie de o actiune in instanta pentru rectificarea suprafetei?

referitor la ce ati spus mai sus, am 2 intrebari: 1. pentru cei 5% daca sunt luati in apropierea unei strazi unde deja este pus gard de ani de zile, mai trebuie acceptul vreunui vecin ? sau acceptul primariei fiind langa o strada nicidecum gard cu alt vecin? si 2. ce ar trebuii sa fac mai bine daca am un teren unde gardul pe langa care s-a asfaltat strada de multi ani mareste terenul cu 10% , as putea sa castig macar 5 % fara a implica alte judecati in instanta? trebuie sa fac si o uzucapiune pe acest teren, dar imi trebuie la primarie o expertiza topo si nu stiu cat teren as putea trece fara sa am problememai departe la acte
- ambele intrebari se refera cam la aceceeasi problema ...
Va multumesc
eryc_1972 a scris:

yann a scris:

Art. 22 din Regulament privind continutul si modul de întocmire a documentatiilor cadastrale
în vederea înscrierii în cartea funciara spune ca:

Art.22 - Daca la receptia cadastrala se identifica diferente de suprafata, se
procedeaza astfel:
(1) În cazul în care suprafata din masuratori este mai mare decât suprafata din documentatia
cadastrala precedenta, sau în situatia în care aceasta nu exista, decât suprafata din act :
a) Pentru imobile împrejmuite :
i - Daca diferenta este de pâna la 2 %, documentatia cadastrala se receptioneaza si
suprafata din masuratori se înscrie în cartea funciara;
ii - Daca diferenta este între 2 si 5 % documentatia cadastrala se receptioneaza si
suprafata din masuratori se înscrie în cartea funciara doar daca este însotita de
proces-verbal de vecinatate, întocmit conform anexei nr. 17;
iii – Daca diferenta este mai mare de 5%, documentatia cadastrala se respinge,
rectificarea suprafetei urmând sa se faca prin hotarâre judecatoreasca definitiva si
irevocabila;

Deci e totusi nevoie de o actiune in instanta pentru rectificarea suprafetei?

referitor la ce ati spus mai sus, am 2 intrebari: 1. pentru cei 5% daca sunt luati in apropierea unei strazi unde deja este pus gard de ani de zile, mai trebuie acceptul vreunui vecin ? sau acceptul primariei fiind langa o strada nicidecum gard cu alt vecin? si 2. ce ar trebuii sa fac mai bine daca am un teren unde gardul pe langa care s-a asfaltat strada de multi ani mareste terenul cu 10% , as putea sa castig macar 5 % fara a implica alte judecati in instanta? trebuie sa fac si o uzucapiune pe acest teren, dar imi trebuie la primarie o expertiza topo si nu stiu cat teren as putea trece fara sa am problememai departe la acte
- ambele intrebari se refera cam la aceceeasi problema ...
Va multumesc
Vroiati sa si adaugati ceva pe langa citarea (inutila) a mesajului anterior?