Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Acte primire asociati intrun SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Acte primire asociati intrun SRL

Buna ziua.Va rog spuneti-mi si mie ce acte trebuie pentru a primi intrun SRL inca doi asociati.Acum la momentul acesta SRL este cu asociat unic.Unul dintre viitori asociati este cetatean strain.Ce acte trebuie depuse si ce demersuri trebuie facute.Va multumesc anticipat.Cu stima
Dupa primirea asociatilor poate ramane administrator cel cu 0,5% sau poate numi 2 administratori?Si in cazul in care nu vrea nici unul sa fie administrator se poate angaja din afara un administrator care nu este asociat?va multumesc tuturor care mi au rasp si celor care imi va mai rasp cu stima
Poate ramane administrator. Totodata poate fi numit si un altul sau chiar mai multi administratori. Administratorii pot fi asociati sau neasociati si isi pot exercita puterile impreuna sau separat.
romascanu, moderator
va multumesc
Calitatea de asociat a unei societati este diferita de calitatea de administrator.
Administratorul poate fi numit din afara actionariatului firmei,fara ca acesta sa aiba si calitatea de asociat/actionar.