Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort de comun acord problema domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort de comun acord problema domiciliu

Buna ziua , vreau sa intreb daca este obligatoriu ca procedura de divort sa aiba loc in acelasi judet , oras unde au partile domiciliul . In cazul de fata domiciliul din buletin este la 300 km distanta si presupune cheltuieli , am schimbat orasul dar nu am schimbat si domiciliul in buletin. Este valabil pentru ambii soti acelasi domiciliu la 300 km distanta de orasul in care locuim acum. Celelalte conditii pentru divortul de comun acord sunt indeplinite , casatoria este mai veche de 1 an , nu sunt copii, nu sunt bunuri imobile , ambii soti doresc divortul de comun acord. Astept raspunsul Dumneavoastra si va multumesc
buletine original si copie, certificate nastere original si copie, certificat de casatorie in original, veti completa o cerere de divort, veti achita si ceva taxe care difera de la primarie la primarie.
peste 30 zile va veti prezenta din nou impreuna pt a da o declaratie ca staruiti sa divortati si nu v-ati razgandit.
Va multumesc