Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare Judiciara
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare Judiciara

In anul 2004 in luna octombrie am fost condamnat la 1an si 6 luni cu suspendare. si o perioada de proba stabilita de instanta la 3 ani si 6 luni. M-ar interesa daca la momentul actual imi pot face reabilitarea(sentinta a ramas definitiva in data de 07.02.2005). In cazul in care as introduce cererea de reabilitare si ea ar fi refuzata e adevarat ca mai pot face o alta reabilitare doar peste 3 ani?
Va multumesc
Gabriela Paduraru a scris:

Gresit Dora!
Nu, inca nu s-a implinit termenul pentru reabilitarea de drept.
Daca sentinta a ramas def. in 07.02.2005, abia la data de 02.08. 2008 se implineste termenul pentru reabilitarea de drept.

Dacă citiţi cu atenţie răspunsul meu, veţi vedea că nu am greşit.
Rectific mai sus: 07.08.2008. Este o "eroare materiala".

Andreid, ma bucur ca ai revit la mesajul tau anterior! Nu am vrut sa raspund, fiind convinsa ca ai citit intrebarea la...viteza!:)

@sumynyk:
Dar de ce ai nevoie de o constatare pe cale judacatoreasca a reabilitarii de drept?
Nu te obosi inutil!
Mergi pe cale administrativa.
Cand se va implini termenul de reabilitare, mergi la serviciul caziere cu o cerere (la care vei atasa si sentinta definitiva de condamnare cu suspendare)prin care soliciti sa-ti fie operata reabilitarea si in cazier.
Nu ai nevoie de o hotarare in acest sens.
Daca dupa un termen de 30 de zile (termenul legal in care vei primi raspuns la cererea ta de la serviciul caziere) ti se va refuza operarea reabilitarii, vei face plangere in instanta cu procedura prevazuta de legea cazierului.
Gabriela PĂDURARIU, Alte profesii
sumynyk a scris:

M-ar interesa daca la momentul actual imi pot face reabilitarea(sentinta a ramas definitiva in data de 07.02.2005).

@Dora_Macris
Si tu consideri ca "la momentul actual", asa cum este prezentata speta, cel care a intrebat este reabilitat de drept?
Eu zic din nou ca te inseli!:)
Gabriela PĂDURARIU, Alte profesii
Gabriela Paduraru a scris:

Andreid, ma bucur ca ai revit la mesajul tau anterior! Nu am vrut sa raspund, fiind convinsa ca ai citit intrebarea la...viteza!:)

E bine ca am apucat sa ma corectez singur :D . Graba mai strica si treaba :">
Nu este vorba de o reabilitare judecatoreasca ( judiciara cum zice pers) ci de o reabilitare de drept.Azi cineva ca este aplicabil art 86 din codul penal si asa este.
In rest, calculul stie sa il faca si persoana condamnata.Presupun ca nu s-a exercitat apel in cauza.
Sansele cererii sunt foarte mari daca s-a indeplinit termenul legal.
Recomand persoanei sa se adreseze unui avocat pt redactarea cererii si eventual pentru a fi aparat in instanta.

avocat Claudiu Lascoschi