Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna ziua,
Cum se poate stabili pensia alimentara unui parinte cetatean strain (francez) in conditiile in care copilul sta cu mama in Romania?
Exista mijloace pe care instanta le poate folosi in aflarea veniturilor paratului in tara lui de resedinta?
inca o data, va multumesc. Dumnezeu sa va ajute sa ajutati incontinuare!
Si eu va multumesc.:vishenka:
Mult noroc in demersurile dvs.in vederea stabilirii drepturilor copilului dvs.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
:pleasantry:

nu vreau sa par insistenta (desi uneori sunt :) ) dar ma gandeam daca e posibil ca instanta sa dispuna ca procent din veniturile tatalui si nu ca suma efectiva nivelul pensiei alimentare.
Cand pensia in favoarea minorului se stabileste in functie de venitul realizat de catre tata, se stabileste procentual, respectiv 25 % ( pentru un copil) din venitul net realizat lunar.