Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare, schimbare nume minor !
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare, schimbare nume minor !

Stimate Doamne, Stimati Domni,

Am nevoie si apelez cu multa incredere la sfaturile dvs de profesionisti !
Pe scurt problema mea.Am un copil minor rezultat in urma unei relatii de concubinaj.La foarte scurt timp de la nasterea copilului(aproximativ 10 zile) fostul meu partener a plecat in strainatate, unde locuiesc parintii lui si nu s-a mai intors.Din acel moment nu mai stiu prea multe despre el. Nu are nici un fel de relatii personale cu copilul (efectiv nu-l intereseaza ) si nu contribuie cu absolut nimic la cresterea acestuia.Copilul (are mai putin de 1 an) este recunoscut de tatal lui si poarta numele de familie al acestuia.
In momentul declararii copilului eu i-am spus ex partenerului meu ca mi se pare firesc, in conditiile in care nu suntem casatoriti, copilul sa poarte ambele nume ale parintilor.A fost total impotriva, chiar spunandu-mi ca nu-l mai recunoaste daca insist in aceasta idee. Gandindu-ma ca este bine pt copil sa aibe un tata in certificatul de nastere, am acceptat.Totusi, dorinta mea este ca eu si copilul meu sa avem aceslasi nume de famile.Nu stiu daca este posibil sa trec copilul doar pe numele meu, dar m-as multumi sa fie trecut si numele meu alaturi de cel al tatalui.In aceste conditii ce ma sfatuiti ?Este posibil?Care este procedura care trebuie urmata ?
Pt a nu depinde in nici un felde el (nici nu stiu unde sa-l gasesc), ma refer la semnaturi, acorduri, etc in privinta copilului, ce trebuiesa fac ?Mentionez ca am o situatie financiara buna si nu am nevoie de ajutorul lui in cresterea copilului.Dvs sunteti de parere ca ar trebuii sa il dau in judecata pt pensie alimentara?
Va multumesc anticipat !
Cu respect,
Andreea
Cred ca puteti face asta, dar nu sa se alature cele doua nume, caci asta parca se face daca ambii parinti declara asta la nastere.
Conform Ordonanţă nr. 41/2003 privind dobândirea şi schimbarea pe cale administrativă a numelor persoanelor fizice, art. 4, alin. 3, lit. f: f) când părinţii au divorţat, iar copiii încredinţaţi spre creştere şi educare unuia dintre părinţi, care a revenit la numele de familie avut anterior căsătoriei, solicită să poarte numele de familie al acestuia.
Consider ca se asimileaza acestei situatii si copilul nascut in afara casatoriei, caci nu exista diferenta intre cel din casatorie si cel din afara sa.

Apropo de asta, si pe mine ma striga multi doamna Rusu... si le raspund si mi se pare ok... E chiar haios cum intervine sotul si corecteaza: "Nu, nu, Gradinaru..." E haios ca il cunosc, desi multi pot intelege (si chiar se intampla) ca suntem genul de oameni care ne zicem soti ca sa nu zicem concubini sau ca cine stie, n-o fi vrut el sa-i dea numele... :P
Le spun ca exista o doamna Rusu, dar nu sunt eu aia... :D ca e mai inaintata in varsta!
Le puteti spune si dv. ca exista un domn X, dar nu a fost destul de demn sa va fie sot. ;)
Daca insa chiar nu va simtiti bine cu diferenta de nume, schimbati, pentru ca, in timp, va simti si copilul aceast disconfort psihic...

Cred cca e bine sa-l dati in judecata pentru incredintare, scapati de nevoia de a avea acordul luii in multe privinte. Si copilul are un an, dar odata cu gradinita si cresa aceste acorduri ale ambilor parinti vor fi necesare mai des...

Daca vreti sa va judecati cu el e nevoie sa stiti unde e sa-l citati... Va fi dificila procedura, asa ca va recomand macar sa va invete un avocat cum sa procedati si sa speram ca ajunge, desi e indicat sa se ocupe el de procedura si tot... Ca puteti da ultimul domiciliu cunoscut din tara si sa aratati ca nu stiti unde e domiciliat actual; urmeaza adrese la Evidenta populatiei, in functie de rezultat urmeaza ori procedura cu strainatatea ori citarea prin publicitate. Daca ultimul domiciliu cunoscut e cel actual al dv., e mai nasol...

Bafta!
Liliana Gradinaru, Avocat
AVLIL a scris:

Cred ca puteti face asta, dar nu sa se alature cele doua nume, caci asta parca se face daca ambii parinti declara asta la nastere.
Conform Ordonanţă nr. 41/2003 privind dobândirea şi schimbarea pe cale administrativă a numelor persoanelor fizice, art. 4, alin. 3, lit. f: f) când părinţii au divorţat, iar copiii încredinţaţi spre creştere şi educare unuia dintre părinţi, care a revenit la numele de familie avut anterior căsătoriei, solicită să poarte numele de familie al acestuia.
Consider ca se asimileaza acestei situatii si copilul nascut in afara casatoriei, caci nu exista diferenta intre cel din casatorie si cel din afara sa.

Apropo de asta, si pe mine ma striga multi doamna Rusu... si le raspund si mi se pare ok... E chiar haios cum intervine sotul si corecteaza: "Nu, nu, Gradinaru..." E haios ca il cunosc, desi multi pot intelege (si chiar se intampla) ca suntem genul de oameni care ne zicem soti ca sa nu zicem concubini sau ca cine stie, n-o fi vrut el sa-i dea numele... :P
Le spun ca exista o doamna Rusu, dar nu sunt eu aia... :D ca e mai inaintata in varsta!
Le puteti spune si dv. ca exista un domn X, dar nu a fost destul de demn sa va fie sot. ;)
Daca insa chiar nu va simtiti bine cu diferenta de nume, schimbati, pentru ca, in timp, va simti si copilul aceast disconfort psihic...

Cred cca e bine sa-l dati in judecata pentru incredintare, scapati de nevoia de a avea acordul luii in multe privinte. Si copilul are un an, dar odata cu gradinita si cresa aceste acorduri ale ambilor parinti vor fi necesare mai des...

Daca vreti sa va judecati cu el e nevoie sa stiti unde e sa-l citati... Va fi dificila procedura, asa ca va recomand macar sa va invete un avocat cum sa procedati si sa speram ca ajunge, desi e indicat sa se ocupe el de procedura si tot... Ca puteti da ultimul domiciliu cunoscut din tara si sa aratati ca nu stiti unde e domiciliat actual; urmeaza adrese la Evidenta populatiei, in functie de rezultat urmeaza ori procedura cu strainatatea ori citarea prin publicitate. Daca ultimul domiciliu cunoscut e cel actual al dv., e mai nasol...

Bafta!

:)):)):)) Daca imi permiteti, sunteti foarte simpatica si amuzanta Dna Gradinaru ! Va multumesc pt sfaturile juridice cat si pt cele personale !
Nu avem acelasi domiciliu in cartile de identitate (chiar difera orasele).Am o copie dupa cartea lui de identitate.Acesta este domiciliul care i-l cunosc.Nu se poate cita la adresa respectiva? Teoretic eu n-am de unde sa stiu cand este el in tara sau cand pleaca si unde sta, nu?
In legatura cu numele chiar intentionez sa i-l schimb copilului...Schimbarea pe cale administrativă se solicita tot in instanta sau trebuie sa ma adresez in alta directie?Si pt aceasta schimbare am nevoie de acordul lui ? Pt ca sunt convinsa ca nu va accepta (asa cum v-am povestit si la inceputul acestui subiect)..si nu inteleg de ce ...???:hm:
Mai am o intrebare, se poate sa-l dau in judecata pt incredintare minor, pensie de intretinere si schimbarea numelui (daca tot justitia hotaraste aceast lucru) intr-un singur proces sau sunt procese separate? Si dupa experienta dvs cam cat ar putea sa dureze un proces de genul acesta?
Cu siguranta ma va reprezenta un avocat ! In primul rand nu am cunostintele necesare in domeniul dreptului, pregatirea mea fiind de alta natura, si chiar vreau sa castig procesul cu el !
Va multumesc foarte mult inca o data !

Procedura schimbarii de nume pe cale administrativa este reglementata de Ordonanta Guvernului nr. 41/2003 privind dobandirea si schimbarea pe cale administrativa a numelor persoanelor fizice, aprobata prin Legea nr. 323/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.
Persoana care solicita schimbarea numelui pe cale administrativa va depune o cerere la primaria in a carei raza teritoriala isi are domiciliul, sau la primaria ultimului loc de domiciliu avut in tara, in cazul cetatenilor romani cu domiciliul in strainatate.
Cererea de schimbare a numelui trebuie sa fie motivata si sa fie insotita de urmatoarele acte :
- copii legalizate de pe certificatele de stare civila ale persoanei care solicita schimbarea numelui;
- un exemplar al M.Of., Partea a III-a, in care a fost publicat, pe cheltuiala solicitantului, extrasul din cererea de schimbare a numelui, exemplar de la publicarea caruia sa nu fi trecut mai mult de un an;
- copia de pe decizia de aprobare a autoritatii tutelare, in cazurile prevazute de art.7 din O.G. nr.41/2003;
- cazierul judiciar si cazierul fiscal ale solicitantului;
- orice alte acte pe care solicitantul le considera necesare.

Da, puteti sa-l actionati in instanta pentru incredintarea minorului si plata pensiei alimentare. Se poate formula o singura cerere .

Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pt raspuns ! Deci sa inteleg ca nu am nevoie de acordul lui pt schimbarea numelui copilului ?:yeah:
Nu este nevoie de acest lucru, in schimb trebuie sa aveti o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila prin care vi se incredinteaza copilul.
Potrivit actului normativ mai sus citat, sunt de asemenea considerate justificate si cererile de schimbare a numelui in situatia cand parintii au divortat, iar copiii incredintati spre crestere si educare unuia dintre parinti, care a revenit la numele de familie avut anterior casatoriei, solicita sa poarte numele de familie al acestuia.