Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare, schimbare nume minor !
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare, schimbare nume minor !

Stimate Doamne, Stimati Domni,

Am nevoie si apelez cu multa incredere la sfaturile dvs de profesionisti !
Pe scurt problema mea.Am un copil minor rezultat in urma unei relatii de concubinaj.La foarte scurt timp de la nasterea copilului(aproximativ 10 zile) fostul meu partener a plecat in strainatate, unde locuiesc parintii lui si nu s-a mai intors.Din acel moment nu mai stiu prea multe despre el. Nu are nici un fel de relatii personale cu copilul (efectiv nu-l intereseaza ) si nu contribuie cu absolut nimic la cresterea acestuia.Copilul (are mai putin de 1 an) este recunoscut de tatal lui si poarta numele de familie al acestuia.
In momentul declararii copilului eu i-am spus ex partenerului meu ca mi se pare firesc, in conditiile in care nu suntem casatoriti, copilul sa poarte ambele nume ale parintilor.A fost total impotriva, chiar spunandu-mi ca nu-l mai recunoaste daca insist in aceasta idee. Gandindu-ma ca este bine pt copil sa aibe un tata in certificatul de nastere, am acceptat.Totusi, dorinta mea este ca eu si copilul meu sa avem aceslasi nume de famile.Nu stiu daca este posibil sa trec copilul doar pe numele meu, dar m-as multumi sa fie trecut si numele meu alaturi de cel al tatalui.In aceste conditii ce ma sfatuiti ?Este posibil?Care este procedura care trebuie urmata ?
Pt a nu depinde in nici un felde el (nici nu stiu unde sa-l gasesc), ma refer la semnaturi, acorduri, etc in privinta copilului, ce trebuiesa fac ?Mentionez ca am o situatie financiara buna si nu am nevoie de ajutorul lui in cresterea copilului.Dvs sunteti de parere ca ar trebuii sa il dau in judecata pt pensie alimentara?
Va multumesc anticipat !
Cu respect,
Andreea
Ba da, tocmai de aia spun ca se poate obtine. Cred insa ca actiunea in instanta sau, anterior, demersul amiabil, nu are o garantie a reusitei tocmai pentru ca fiecare parte poate tipa sus si tare alineatul care ii convine.
Asta cu modul in care trebuie schimbat numele a fost o gluma faine... :)) Chestia ca nu poti sa-ti schimbi numele din Ion in Gheorghe, ci asa cum prevede ord. 41, atat. Deci, nu prea e loc de intors aici.

Doamna, nu stiu cum sa ve explic exact fara sa scriu pagini, sunt anumite drepturi care tin de persoana copilului, care nu pot fi instrainate, vandute, la care nu se poate renunta, care nu sunt masurabile in bani... Cam asa ceva...
AVLIL a scris:

Ba da, tocmai de aia spun ca se poate obtine. Cred insa ca actiunea in instanta sau, anterior, demersul amiabil, nu are o garantie a reusitei tocmai pentru ca fiecare parte poate tipa sus si tare alineatul care ii convine.
Asta cu modul in care trebuie schimbat numele a fost o gluma faine... :)) Chestia ca nu poti sa-ti schimbi numele din Ion in Gheorghe, ci asa cum prevede ord. 41, atat. Deci, nu prea e loc de intors aici.

Doamna, nu stiu cum sa ve explic exact fara sa scriu pagini, sunt anumite drepturi care tin de persoana copilului, care nu pot fi instrainate, vandute, la care nu se poate renunta, care nu sunt masurabile in bani... Cam asa ceva...

:-/:-/ In mare am inteles despre ce este vorba...Dupa ce obtin incredintarea merg mai departe pt schimbarea numelui..Cel putin incerc...Dvs credeti ca am sanse de reusita in schimbarea numelui. ???..SINCER !!! :(
Mai am o intrebare...in momementul in care eu primesc incredintarea, tatal copilului primeste automat dreptul la vizita (acele zile sau ore ) sau va trebui sa solicite el acest lucru ? Va intreb, pt ca ma indoiesc va veni la proces, cu atat mai putin nu va dori sa beneficieze de acest drept al lui....
{La un mesaj anterior m-ati intrebat daca nu stiu unde este....NU este raspunsul..nu mai stiu nimic, daca e in tara, daca e plecat...:-/}
Multumesc mult...
Mai bine va schimbati dvs. numele. ;)

Dvs. faceti cererea de incredintare. Este treaba tatalui copilului sa ceara dreptul la vizita daca doreste.
GabrielaA a scris:

Mai bine va schimbati dvs. numele. ;)

Dvs. faceti cererea de incredintare. Este treaba tatalui copilului sa ceara dreptul la vizita daca doreste.

:)) Sa stiti ca m-am gandit si la varianta aceasta, daca nu reusesc sa-i schimb numele ! Cu toate ca nu as renunta prea usor la el, deoarece provin dintr-o famile cu rezonanta istorica si nu de putine ori faptul ca apartin acestei familii m-a ajutat mult in diverse situatii.Acesta este unul dintre motivele pt care as dori ca acest copil sa poarte si numele meu...nu doar sa citeasca despre el in manualul de istorie !
Va multumesc mult tuturor pt raspunsuri !
Sa stiti ca ajutati multi oameni cu sfaturile si parerile dvs !
Toata consideratia,
Andreea

PS Deci daca el nu cere dreptul la vizita, instanta nu i-l acorda, nu ?
andreea737, utilizator
In principiu, tatal poate sa-si viziteze copilul oricand doreste. NUmai in situatia in care parintii nu se inteleg cu privire la modalitatea de vizitare intervine instanta si, la cererea tatalui, stabileste programul de vizitare.
Cand oamenii se inteleg nu au nevoie de interventia justitiei. Doar cand nu se inteleg lasa pe altcineva (pe judecator) sa hotarasca in numele lor. De aceea, imi place sa zic "mai bine o intelegere stramba decat o judecata dreapta..."