Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociatie familiala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociatie familiala

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati : eu impreuna cu sotul meu dorim sa ne deschidem o asociatie familiala dar suntem deja asociati la un SRL. Exista vreun impediment?
Multumesc anticipat!
Mai am o intrebare : va rog sa-mi spunei daca eu imi deschid AF intr-un oras pot sa-mi desfasor activitatea in alt oras? Pot sa deschid punct de lucru in alt oras?
Puteti sa va deschideti puncte de lucru in alte orase. Punctele de lucru se înregistrează în registrul comerţului, cu respectarea dispoziţiilor privind sediul profesional. Adica, pentru stabilirea sediului profesional este necesar ca PFA, titularul întreprinderii individuale sau oricare membru al întreprinderii familiale, de la caz la caz, să deţină un drept de folosinţă asupra imobilului la adresa căruia acesta este declarat.

manusa a scris:

Mai am o intrebare : va rog sa-mi spunei daca eu imi deschid AF intr-un oras pot sa-mi desfasor activitatea in alt oras? Pot sa deschid punct de lucru in alt oras?

Da se poate - pe langa declararea punctului de lucru la Registrul comertului trebuie sa mai declarati si la Administratia financiara.