Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Politia apara infractorii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Politia apara infractorii

Am cumparat un apartament intr-un complex de blocuri noi. Aici locuiesc multi oameni seriosi, corporatisti si locuiesc si interlopi: prostituate, recuperatori, femei de video chat, proxeneti. Toti sunt sfidatori la adresa noastra a celor care cistigam bani cinstit, sunt extrem de agresivi si ne incalca des diverse drepturi, insulta, ameninta.
Pe rind, mai multe persoane am facut la momentul in care am avut de-a face cu ei diverse plingeri la sectia de politie. Absolut nici una nu a fost solutionata pentru corectia acestor indivizi, dimpotriva. Se tergiverseaza, proximistul nu se baga in nimic, orice plingere o da la judiciar, acolo nu are termen si zace si majoritatea s-au soldat cu NUP. Bineinteles.
Intrebarea mea este urmatoarea: ce se poate face? Am facut sesizari la MAI dar tot la sectie ajung si acolo raspund doua vorbe trei prostii in termenul de 30 de zile iar golanii devin din ce in ce mai obraznici.
M-am gindit sa merg in audienta la un oficial de la MAI si sa discut situatia, ce parere aveti? Sau mai exista si alte variante?
Daca asa o fi in toata tara... e grav.
Imi spunea o amica care a fost politista ca NUP au primit si cei care au batut oameni si aceia au fost spitalizati. Deci, sperante sunt mici insa ma gindesc ca o bresa ar trebui sa existe, sa ne asculte si pe noi cineva.
E trist sa platesti rate de 1000 de euro pe luna, sa visezi la casa ideala, s-o ai si sa te trezesti cu interlopi ordinari de vecini.
Va multumesc.
Jandarmii nu pot ajuta persoana.
Important este sa se inteleaga sa nu se creeze deranj.
Si in astfel de cazuri politia si jandarmii nu sunt prea lamuritori...
Trebuie ceva mai mult...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Jandarmii nu pot ajuta persoana.
Important este sa se inteleaga sa nu se creeze deranj.
Si in astfel de cazuri politia si jandarmii nu sunt prea lamuritori...
Trebuie ceva mai mult...

Vi s-a comunicat pana acum rezultatul cerecatrilor intreprinse ca urmare a sesizarilor facute de catre dvs

Dar ce fac jandarmii dle.avocat ?
Au dreptul sa constate contraventii,iar faptele penale care sunt descoperite de acestia sunt trimise organelor de politie spre cercetare
Radu Gabrian, Mediator
V-au raspuns atatea persoane si totusi nu le puteti spune concret, pe ce se bazeaza plangerile!
Credeti ca dnii de la politie nu au altceva de facut decat sa citeasca o plangere in care un om model se plange de faptul ca pe lumea asta mai exista si rau X-(facatori!!!
Rolul politiei este stabilit prin legsilatie si are si rolul sa apere cetatenii.
Aceasta,daca privim lucrurile in mod strict legal.
Eu m-as multumi ca macar in cat mai multe cazuri sa se aplice legea cu responsabilitate,sa se previna mai mult decat sa se sanctioneze.
In rest discutiile pot capata si alte accente,iar ultima discutie care a incins spiritele chiar astazi,in ziua postarii,este statistica data de seful Politiei Romane,care ne anunta ca anul trecut 7000 de politisti au fost sanctionati pentru abateri disciplinare.
Pe de alta parte,nu putem sa ii omitem pe profesionistii adevarati,care isi fac datoria si care merita toata lauda,cu salarii diminuate,cu logistica slaba,cu personal redus,unii au preferat sa ramana politisti si sa isi faca datoria.
Radu Gabrian, Mediator
r.gabi a scris:

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Jandarmii nu pot ajuta persoana.
Important este sa se inteleaga sa nu se creeze deranj.
Si in astfel de cazuri politia si jandarmii nu sunt prea lamuritori...
Trebuie ceva mai mult...

Vi s-a comunicat pana acum rezultatul cerecatrilor intreprinse ca urmare a sesizarilor facute de catre dvs

Dar ce fac jandarmii dle.avocat ?
Au dreptul sa constate contraventii,iar faptele penale care sunt descoperite de acestia sunt trimise organelor de politie spre cercetare

Jandarmii pot aplica sanctiuni contraventionale dar numai pe baza de probe si situatii flagrante...
Nu se poate sanctiona o persoana pe motiv ca spune cineva ca practica prostitutia...Mai ales daca este prostituata de lux...

Interlopii nu pot fi nici ei sanctionati aiurea decat pe baza de probe si dupa o cercetare...

In cazul dat politia este cea care trebuie sa se ocupe de problema, dar pot exista si variante mai simple decat sa tragi de un dosar in care sa se dea NUP.

Sunt avocati care cred sincer ca niste interlopi pot fi dovediti in conditii indoielnice si fara probe.
Sunt si avocati care aleg drumul drept si simplu...
Cateodata comunicarea poate fi cea mai buna.
Evident daca este vorba de fapte penale...

Decat sa incepi un razboi mai bine il eviti...atata timp cat se poate...