Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata partiala barbat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata partiala barbat

Buna ziua.Tatal meu este nascut in iunie 1952 si are o vechime in cartea de munca de 31 ani,8 luni si 11 zile,din care 12 ani in grupa a II-a de munca.In prezent nu lucreaza.Cat timp ar trebui sa cotizeze la casa de pensii pentru a se putea pensiona anticipat partial la 60 ani?
Se ia in calcul pentru acest tip de pensie perioada lucrata in grupa a II-a de munca?
Va multumesc.
Informatiile pe care mi le-ati oferit mi-au fost de un real folos si va multumesc.
Buna ziua! Tatal meu implineste 59 de ani pe 19.02.2011 si un stagiu de cotizare de 35 de ani ,10 luni .Se poate pensiona anticipat?
Limita de varsta la 65 de ani.Anticipat incepand cu data implinirii varstei de 60 de ani,daca indeplineste si conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 60 de ani,conditia de stagiu fiind de 35 de ani,fara stagiu asimilat.
Buna ziua ! Rectific:Tatal meu implineste pe 19.02.2011 ,59 de ani --Stagiu complet de cotizare 35 ani 0 luni .Total stagiu de cotizare realizat 40 ani 7 luni 19 zile ,din care:in grupa II - 24 ani 10 luni 25 zile, conditii deosebite 1 an 2 luni 0 zile, iar conditii normale 8 ani 6 luni 16 zile. (Reducerea varstei standard de pensionare datorita conditiilor speciale si deosebite de munca :6 ani 0 luni). Se poate pensiona anticipat anul acesta? Multumesc anticipat!
Daca are 26 ani in conditii deosebite(grupa II-a + deosebite)reducerea este de 6 ani din 65.Limita de varsta la 59 ani.Deci pe 19/02/2011 indeplineste conditiile pentru limita de varsta.