Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata partiala barbat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata partiala barbat

Buna ziua.Tatal meu este nascut in iunie 1952 si are o vechime in cartea de munca de 31 ani,8 luni si 11 zile,din care 12 ani in grupa a II-a de munca.In prezent nu lucreaza.Cat timp ar trebui sa cotizeze la casa de pensii pentru a se putea pensiona anticipat partial la 60 ani?
Se ia in calcul pentru acest tip de pensie perioada lucrata in grupa a II-a de munca?
Va multumesc.
Limita de varsta cu reducerea de 6 ani din 65 .Anticipat si anticipat partial nu poate decat la 60 de ani.
Carp Mircea, utilizator
Multumesc pentru amabilitate!
Buna ziua?Astazi tatal meu a fost la Casa de Pensii si i s-a spus sa revina peste 6 luni pt. reducerea varstei standard de pensionare.(pe 19.02.2011 a implinit 59 de ani). Are in gr.II.-24 ani 10 luni 25 zile , iar conditii deosebite 1 an 2 luni 0 zile.Sa inteleg ca pt .pensionarea la limita de varsta se iau in consideare numai anii lucrati in grupa II-a?nu si cei in conditii deosebite?(Reducerea varstei standard de pensionare datorita conditilor deosebite si speciale de munca-6 ani 0 luni-----fraza asta face referire numai la gr.II -a de munca?)
raluk_versus, utilizator