avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata partiala barbat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata partiala barbat

Buna ziua.Tatal meu este nascut in iunie 1952 si are o vechime in cartea de munca de 31 ani,8 luni si 11 zile,din care 12 ani in grupa a II-a de munca.In prezent nu lucreaza.Cat timp ar trebui sa cotizeze la casa de pensii pentru a se putea pensiona anticipat partial la 60 ani?
Se ia in calcul pentru acest tip de pensie perioada lucrata in grupa a II-a de munca?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: raluk_versus , utilizator 13:12, 21 Februarie 2011
Limita de varsta cu reducerea de 6 ani din 65 .Anticipat si anticipat partial nu poate decat la 60 de ani.
Ultima modificare: Joi, 17 Februarie 2011
Carp Mircea, utilizator
Multumesc pentru amabilitate!
Buna ziua?Astazi tatal meu a fost la Casa de Pensii si i s-a spus sa revina peste 6 luni pt. reducerea varstei standard de pensionare.(pe 19.02.2011 a implinit 59 de ani). Are in gr.II.-24 ani 10 luni 25 zile , iar conditii deosebite 1 an 2 luni 0 zile.Sa inteleg ca pt .pensionarea la limita de varsta se iau in consideare numai anii lucrati in grupa II-a?nu si cei in conditii deosebite?(Reducerea varstei standard de pensionare datorita conditilor deosebite si speciale de munca-6 ani 0 luni-----fraza asta face referire numai la gr.II -a de munca?)
Ultima modificare: Luni, 21 Februarie 2011
raluk_versus, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot sa ma pensionez? FlorinLaurentiu FlorinLaurentiu Sunt nascut in august 1954, am 33 ani stagiu de cotizare, stagiu militar cu termen redus, facultate 4 ani. Cind as putea sa ma pensionez anticipat ? (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)
Data iesire anticipat la pensie octavostef octavostef am 55 ani si 30 ani munca efectiva din care 16 cu grupa II de munca.Am inceput munca din 1983 septembrie. Am 5 ani de facultate si 6 luni armata. La ce ... (vezi toată discuția)