Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna - timp partial de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna - timp partial de munca

Buna seara!
Va rog sa ma lamuriti intr-o privinta...Am intrebat diferite persoane si am primit raspunsuri diferite, evident! Pentru un contract cu timp partial de munca (4h/zi), care e durata CO? Diferentele cred ca survin din modul diferit de interpretare a sintagmei "timp efectiv lucrat" (art. 140 - codul muncii). Astept un raspuns avizat de la dvs., va rog!
Multumesc!
manx a scris:

Buna seara!
Va rog sa ma lamuriti intr-o privinta...Am intrebat diferite persoane si am primit raspunsuri diferite, evident! Pentru un contract cu timp partial de munca (4h/zi), care e durata CO? Diferentele cred ca survin din modul diferit de interpretare a sintagmei "timp efectiv lucrat" (art. 140 - codul muncii). Astept un raspuns avizat de la dvs., va rog!
Multumesc!

Sintagma *timp efectiv lucrat* se refera la perioada lucrata intr-un an calendaristic si nu la durata timpului de munca (de exemplu, 8 ore/zi sau tmp partial).
Cornel Vasile, Consilier juridic