avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1013 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna - timp partial de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna - timp partial de munca

Buna seara!
Va rog sa ma lamuriti intr-o privinta...Am intrebat diferite persoane si am primit raspunsuri diferite, evident! Pentru un contract cu timp partial de munca (4h/zi), care e durata CO? Diferentele cred ca survin din modul diferit de interpretare a sintagmei "timp efectiv lucrat" (art. 140 - codul muncii). Astept un raspuns avizat de la dvs., va rog!
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:14, 31 Ianuarie 2011
manx a scris:

Buna seara!
Va rog sa ma lamuriti intr-o privinta...Am intrebat diferite persoane si am primit raspunsuri diferite, evident! Pentru un contract cu timp partial de munca (4h/zi), care e durata CO? Diferentele cred ca survin din modul diferit de interpretare a sintagmei "timp efectiv lucrat" (art. 140 - codul muncii). Astept un raspuns avizat de la dvs., va rog!
Multumesc!


Sintagma *timp efectiv lucrat* se refera la perioada lucrata intr-un an calendaristic si nu la durata timpului de munca (de exemplu, 8 ore/zi sau tmp partial).
Ultima modificare: Luni, 31 Ianuarie 2011
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Durata concediului de odihna in cazul salariatului cu jumatate de norma Cristina I. Cristina I. Buna dimineata. Sunt angajata de putin timp la o societate cu o jumatate de norma. In contractul de munca, la rubrica destinata duratei concediului de odihna, ... (vezi toată discuția)
Co jumatate de norma elena_lexy elena_lexy Va rog frumos lamuriti-ma si pe mn cum e corect si legal, co ptr jumate de norma,21 /20 de zile sau jumatate adika 10 ??? va multumesc mult.... (vezi toată discuția)
Contract cu timp partial cristina_b cristina_b in cazul unui contract individual de munca cu timp partial (de exemplu 4 ore pe zi) de cate zile de concediu de odihna pe an ar beneficia un salariat? de 20 de ... (vezi toată discuția)