Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit rezerva legala in D101/an fiscal 1
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

rezerva legala in D101/an fiscal 1

in decembrie 2009 am constituit rezerva legala in valoare de 40 lei.
In Declaratia 101/ an fiscal 1 ( 01.01.2010-30.09.2010) aceasta rezerva nu se trece la sectiunea B rd. 16. (conform instructiunilor de completare).
1. La fiecare calcul al impozitului pe profit din primele 3 trimestre/2010 am luat-o in calcul. Este corect?
2. Problema apare atunci cand programul de contabilitate imi listeaza D101/an fiscal 1 la rd.40 (total impozit pe profit), fara a tine cont de aceasta rezerva si-mi calculeaza un impozit mai mare decat am declarat eu in cele 3 D100 aferente celor 3 trimeste din 2010 Imi da o diferenta de impozit datorat la rd.6 sectiunea C.
Unde am gresit ?
vioviod, utilizator
Multumesc frumos,
1. pentru a face nota contabila 691= 441 (7 lei) ma intorc la 30.09.2010? adica devalidez lunile si retiparesc situatiile sept, oct, nov,dec? Nu pot sa o fac la 31.12.2010 aceasta nota, dupa ce tiparesc D102/an fiscal 2? Am ametit de tot.
2. Nu am nimic de recuperat?
1. din pacate asa trebuie, pt ca cele 2 perioade sint independente dpv al calculului impozitului pe profit, impozitul din decl 101 trebuind sa fie egal cu cel din balanta.
2 nu aveti, pt ca ati datorat si platit suma mai mare dintre impozit calculat si impozit minim, in cazul dvoastra impozitul calculat. Daca in decl 101 va rezulta ceva de recuperat, probabil nu ati intocmit-o corect.

De putut, puteti face orice doriti. Daca doriti insa sa fie corect, asa trebuie sa procedati.
t.simona, utilizator
1. ma intorc la septembrie, intocmesc nota 691= 441 (7 lei), retiparesc balanta si registru jurnal pe septembrie si tiparesc D101/an fiscal 1; achit 7 lei.
Trebuie sa depun rectificativa la D100/aferenta trim 3/2010?
Nu este obligatoriu, decl 101 regleaza eroarea de calcul.
Corect insa ar fi sa faceti rectificative (pt eventuale penalitati), dar nu la trim III, ci la trimestrul la care aveti diferente. Spun asta pt ca nu-mi este clar cum ati calculat impozitul in fiecare trimestru, pe cumulat perioada sau strict pt fiecare trimestru.
Dupa depunerea rectificativelor, se modifica si decl 101 la rindul C5.
t.simona, utilizator
Am sa incerc sa-ti explic cum trebuie sa procedezi si sunt sigura ca vei intelege.
Urmareste rationamentul :
Incepi prin a face calculul impozitului pe profit ptr.perioada ian-sept.,cumulat.Daca iti iese profit impozabil aplici 16 % si vezi cat impozit datorai ptr.aceasta perioada.Apoi vezi cat impozit minim datorai ptr. cele 9 luni. Faci comparatia intre impozitul 16 % calculat pe cumulat al perioadei si cat impozit minim ai fi datorat pe cele 9 luni.
Apoi faci definitivarea :
- impoz.profit datorat ian-sept = suma reiesita din calculul per cumulat al
perioadei
- impozit minim datorat ian-sept = impoz.minim datorat pe cele 9 luni
- impoz.declarat D.100 ian-sept = impozit declarat si achitat in cele 3
trimestre.
Daca impozitul datorat din calcul cumulat este mai mare decat impozitul minim pe cele 9 luni ,atunci nu ai nimic de recuperat.
Daca impozitul datorat din calculul cumulat este mai mic decat impozitul minim datorat pe cele 9 luni atunci faci comparatia : cat minim era obligatoriu pe cele 3 trimestre si cat ai declarat si achitat prin D.100 in cele 3 trimestre.Daca ai declarat mai mult decat minim diferenta o vei avea de recuperat.(iti va iesi de recuperat in D.101 ian-sept.)
Apoi iei balanta la decembrie ,inainte sa inregistrezi impozitul pe profit ptr.perioada fiscala oct-dec. ,te uiti la contul 691 ,vezi ce ai acolo si faci regularizarile prin articol contabil 691=4411 cu plus sau minus ,in functie de ce ti-a rezultat din cele de mai sus.Rezultatul din balanta,inainte de a inregistra impozitul ptr.trim4 trebuie sa-ti corespunda cu D.101 ian-sept.
Abia apoi treci si faci calcul perioadei fiscale oct-dec. si inregistrezi printr-un nou articol contabil 691=4411 impozitul 16 % rezultat. In D.101 oct-dec. vei avea la final strict impozitul datorat ptr.aceasta perioada.
Verifici balanta finala la 31.12.2010 cu cele doua D.101.Daca in prima D.101 ti-a iesit de recuperat iar in a doua D.101 ti-a iesit de plata (strict ptr.oct-dec),atunci in contul 4411 la 31.12 trebuie sa ai in sold diferenta dintre ele,adica exact cat vei avea de platit la 25.02.2011.