Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partajul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partajul

in cazul unui partaj copii care sunt majori primesc o cota parte din valoarea imobilului?
Art.20 din OUG nr.26/2007 se refera la alocatia lunara de întreţinere acordata de stat si nu de parinti.
Corect in ceea ce priveste referirile ca protecţia copilului aflat în dificultate nu face obiectul acestui topic.:)
Obligaţia de întreţinere între părinţi şi copiii lor majori este reglementată de art. 86 alin. 1 C.fam.
Având în vedere dispoz. art. 66 lit. b din Legea nr. 19/2000, copiii au dreptul la pensie de urmas, daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani.
Astfel, aceste dispoziţii coroborate cu dispoziţiile Codului familiei, duc la concluzia că se poate acorda copilului major aflat în continuarea studiilor, dreptul de a primi pensie de întreţinere de la părinţii săi, până la împlinirea vârstei de 26 de ani.
Raţionamentul constă în aceea că nu se poate face distincţie între drepturile copiiilor majori ai căror părinţi sunt în viaţă şi drepturile copiiilor majori ai căror părinţi sunt decedaţi.