Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Schimbare incadrare juridica
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Schimbare incadrare juridica

la un dosar cu incadrare talharie- violenta prin deposedare o suma de bani,unde partea vatamata in primul termen in instanta declara ca si-a gasit banii,fiind in stare de ebrietate a uitat ca nu si -a luat acea suma la el,suma pe care ulterior o gaseste.
care este procedura???
pe ce se va mai judeca???
talharie sau violenta??
Nu exista incadrarea juridica la care va referiti , in cel mai bun caz , este posibil sa fie vorba despre loviri si alte violente.
Fiti mai explicita.
Se poate proceda la schimbarea incadrarii juridice , retinandu-se infractiunea de loviri sau alte violente , incriminata de art . 180 din Codul penal (daca numarul de ingrijiri medicale nu este mai mare de 20 , altminteri, este savarsita infractiunea de vatamare corporala ).

Retragerea plangerii penale prealabila reprezinta o cauza de inlatura raspunderii penale pana la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare.

Nu ne-ati spus ce s-a intamplat.
S-a schimbat sau nu incadrarea juridica?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~