Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... inundatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

inundatie

buna ziua!sunt din bucuresti si am o problema cu vecina care locuieste deasupra mea......care ma inunda de 2 luni in continuu....ce pot face si unde ma pot adresa?Atat politia cat si administratorul spun ca nu este da competenta lor....nu am bani sa o pot da in judecata.Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
BODEALEX a scris:

Indiferent pe al carui nume este apartamentul , proprietarul are obligatia de a tine legatura cu vecinii.
Si eu personal am trecut prin ceva asemenator si am rezolvat cu proprietarul si administratorul.
Mai concret , la multe ...foarte multe insistente , proprietarul a venit cu asiguratorul (apartamentul sau este asigurat) care a constatat dauna la mine si la apartamentele de la etajele de mai jos , pe baza caruia s-a facut o evaluare a daunei.
Menionez ca apart. meu nu era asigurat .
Asa ca incercati si luati legatura cu proprietarul ( chiar daca nu locuieste acolo ) si cautati o rezolvare pe cale amiabila , daca nu ...exista rezolvare juridica.

Proprietarul este decedat!!!!!! Doar pe lumea celalaltă să ia legătura cu el........
G30 a scris:
mentionez ca vecina care locuieste deasupra mea nu are acte de proprietate...apartamentul fiind al tatalui sau care in momentul de fata este decedat,ea fiind in proces pentru succesiune cu sora ei..

ªi eu susţin ideea că trebuie anunţată verbal (fiind caz de urgenţă) Asociaţia de proprietari pentru oprirea de urgenţă a apei pe coloană. Oprirea apei o puteţi face şi dv. luând cheia de la subsolul blocului în care locuiţi de la preşedintele asociaţiei. De asemenea, veţi pune la avizier un afiş în care veţi cere scuze celorlalţi proprietari pentru oprirea apei şi ca urmare, pentru neplăcerile produse, din cauza vecinei.
De asemenea, veţi lua legătura cu vecina de deasupra, care locuieşte efectiv în imobil, şi politicos, o veţi ruga să-şi repare instalaţiile cât mai curând, de asemenea, o veţi invita la dv. acasă pentru a vedea ce pagube v-a produs prin neglijenţa ei.
Vă recomand ca, în cazul în care nu veţi găsi înţelegere pe cale amiabilă, veţi notifica în scris pe vecina de deasupra, cu recomandată cu confirmare de primire şi o veţi înştiinţa că, dacă nu se conformează pentru repararea instalaţiilor proprii şi pentru remedierea distrugerilor pe care vi le-a făcut, o veţi acţiona în judecată urmând a suporta toate cheltuielile ocazionate de aceasta. În acest caz, vă recomand să faceţi fotografii ale distrugerilor apartamentului dv. cauzate de vecină.
Apoi, numai instanţa pe calea ordonanţei preşedinţiale, o poate obliga la acestea.
Corina Capotã, Avocat