Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract intretinere

Buna ziua! Am facut cu bunica mea un contract de intretinere in urma creia ea mi-a lasat casa. Vreau sa stiu daca dupa decesul ei imi poate ataca cineva actul. Va multumesc.
Ati inteles bine ca exista o diferenta intre copii ( descendenti) si alte categorii de mostenitori ( de ex. fratii).
In timpul vietii putem dispune cum dorim de bunurile noastre, doar ca atunci cand decedam, anumiti mostenitori ( numiti rezervatari: descendentii, sotul supravietuitor si in lipsa acestora, parintii) au dreptul la o anumita cota din mostenire. Daca prin donatii sau testament depasim acea cota, ei au dreptul sa atace acele acte si sa-si recupereze rezerva succesorala.
Fratii nu sunt rezervatari, nu au dreptul la nimic daca defunctul nu le-a lasat, deci nu pot ataca nici un act.