Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... viciu de procedura
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

viciu de procedura

daca intr-un proces civil avocatul depune la dosar "delegatia" sau "imputernicirea" prin care poate reprezenta clientul respectiv si data pe care o poarta aceasta delegatie este in luna August 2008 in timp ce procesul se desfasoara incepand cu decembrie 2007 este el in drept sa reprezinte clientul cu care a incheiat acel contract incepand cu 9 luni mai tarziu ?
Da, i se cer lamuriri... poate fi o eroare materiala.
mai bine se asteapta calea de atac si se foloseste acest lucru daca e nevoie?
otto2007 a scris:

daca intr-un proces civil avocatul depune la dosar "delegatia" sau "imputernicirea" prin care poate reprezenta clientul respectiv si data pe care o poarta aceasta delegatie este in luna August 2008 in timp ce procesul se desfasoara incepand cu decembrie 2007 este el in drept sa reprezinte clientul cu care a incheiat acel contract incepand cu 9 luni mai tarziu ?

Daca exemplul este chiar cel dat, fiind acum in aprilie si delegatia este datata august 2008, partea adversa va invoca acest lucru instantei, iar instanta, dupa verificari, va cere avocatului sa rectifice eroarea materiala.
Daca insa procesul a inceput in decembrie 2005, avocatul a intrat in proces in aprilie 2007, iar delegatia este datata august 2006, partea care are interes va invoca acest aspect instantei care va verifica nu numai delegatia dar si prezenta avocatului in instanta rezultata din incheierile de sedinta. Astfel, daca acesta a fost prezent de la inceputul procesului, este clar ca este o eroare. Daca nu, instanta va solicita sa prezinte contractul de asistenta juridica, act ce are data certa pentru stabilirea adevarului in cauza.
cora2006 a scris:

otto2007 a scris:

daca intr-un proces civil avocatul depune la dosar "delegatia" sau "imputernicirea" prin care poate reprezenta clientul respectiv si data pe care o poarta aceasta delegatie este in luna August 2008 in timp ce procesul se desfasoara incepand cu decembrie 2007 este el in drept sa reprezinte clientul cu care a incheiat acel contract incepand cu 9 luni mai tarziu ?

Daca exemplul este chiar cel dat, fiind acum in aprilie si delegatia este datata august 2008, partea adversa va invoca acest lucru instantei, iar instanta, dupa verificari, va cere avocatului sa rectifice eroarea materiala.
Daca insa procesul a inceput in decembrie 2005, avocatul a intrat in proces in aprilie 2007, iar delegatia este datata august 2006, partea care are interes va invoca acest aspect instantei care va verifica nu numai delegatia dar si prezenta avocatului in instanta rezultata din incheierile de sedinta. Astfel, daca acesta a fost prezent de la inceputul procesului, este clar ca este o eroare. Daca nu, instanta va solicita sa prezinte contractul de asistenta juridica, act ce are data certa pentru stabilirea adevarului in cauza.

Contractul de asistenta juridica are caracter confidential. Trebuie ca avocatul si clientul sa fie de acord sa il prezinte. Cel mai simplu este sa fie citat clientul la interogatoriu, in legatura cu acest aspect. Situatia se poate lamuri simplu.
Instanţele din Brasov nu cheamă la interogatoriu pe client şi nici nu mi se pare normal, atâta timp cât contractul de asistenţă juridică are dată certă. Contractul de asistenţă juridică are, este adevărat, caracter confidenţial dar când îl solicită instanţa sau organul de u.p. îşi pierde acest caracter. Oricum, numai instanţa îl vede şi se convinge de realitate, nu va fi depus la dosar, nu-l va vedea partea adversa decât dacă se contestă scrierea sau subscrierea.
Am asistat la multe speţe când instanţa a procedat aşa, şi pentru diverse motive. Chiar şi atunci când la un moment dat se prezintă în cauză un avocat ales al părţi care cere termen pentru apărare precizând că "chiar aseară târziu am încheiat contractul de asistenţă juridică cu clientul meu", caz în care, dacă are dubii cu privire la încercarea de tergiversare a procesului, acordă un termen de judecată obligând pe avocat ca, la următorul termen, să depună contractul de asistenţă juridică pentru a dovedi cele afirmate.
În general, eu nu vorbesc din auzite, ci din practică....