avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citare ca faptuitor intr-un dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citare ca faptuitor intr-un dosar penal

Buna ziua,
Am si eu o intrebare :
am primit o citatie pentru a ma prezenta la politie in calitate de faptuitor intr-un dosar penal intr-o alta localitate decat cea de domiciliu , dosar deschis in 2010.
Nu stiu despre ce este vorba, exista posibilitatea de a afla ceva inainte de a ma prezenta acolo ?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:52, 8 Septembrie 2012
Daca prin absurd veti avea probleme aveti dreptul de a contacta un avocat.
Este bine sa vorbiti cu un avocat mai inainte de audiere deoarece dupa aceea politistul e posibil sa stea la mai putin de 1 metru de dvs.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca prin absurd veti avea probleme aveti dreptul de a contacta un avocat.
Este bine sa vorbiti cu un avocat mai inainte de audiere deoarece dupa aceea politistul e posibil sa stea la mai putin de 1 metru de dvs.


Ma speriati , eu stiu ca nu am avut probleme cu nimeni , considerati ca trebuie sa merg cu un avocat ?
Nu consider ca trebuie sa mergeti insotir de avocat dar este bine sa aveti ceva avocati in agenda telefonica daca vor fi probleme.
Mergeti la politie,vedeti despre ce este vorba si daca este cazul,in functie de acuzatii,solicitati un termen pentru a va angaja avocat.
In cazul unei astfel de situatii,dati declaratia doar in prezenta avocatului ales.
M-am prezentat la politie , mi s-a spus ca in perioada 2007-2008 m cand am lucrat intr-o banca , am acordat credite la 3 clienti care sustin ca nu au luat credite , ca nu au semnat contractele de credit , dosarele sunt in regula cu toate documentele , nu sunt acte false , cel putin asa mi-a spus politistul.
Am dat o scurta declaratie despre procedura de acordare de credit unei persoane si mi s-a spus ca voi mai fi chemata.
Eu stiu ca nu sunt vinovata cu nimic , dar , va intreb , pot sa fiu acuzata de ceva ce nu am facut ?

Alte discuții în legătură

Solicitare proba cu detectorul de minciuni myhaela39 myhaela39 Buna ziua un amic de-al meu,s-a incaierat cu un barbat,s-au batut.a fost chemat la politie,tinut pana a doua zi in arest.acum a fost citat din nou,s-a ... (vezi toată discuția)
Poligraful -admis sau nu? anonim anonim Va rog sa-mi raspundeti daca testul poligraf e admis ca proba in proces.Multumesc! (vezi toată discuția)
Dosar penal arara arara Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti si mie 1. daca politia poate sa hotarasca daca un dosar este penal? 2. persoanei caruia i s-a intocmit dosar penal trebiue ... (vezi toată discuția)