Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citare ca faptuitor intr-un dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citare ca faptuitor intr-un dosar penal

Buna ziua,
Am si eu o intrebare :
am primit o citatie pentru a ma prezenta la politie in calitate de faptuitor intr-un dosar penal intr-o alta localitate decat cea de domiciliu , dosar deschis in 2010.
Nu stiu despre ce este vorba, exista posibilitatea de a afla ceva inainte de a ma prezenta acolo ?

Multumesc.
Buna ziua
In primul rand faptul ca un politist sustine ca anumite acte nu sunt false asta e o prostie deoarece doar printr-o expertiza se poate stabili daca un document este fals sau nu, expertiza ce se dipune de catre organul de ancheta.
In al doilea rand cred ca v-a comunicat si fapta pt care sunteti cercetata
In ultimul rand ar trebui sa va angajati un avocat. cu care sa va claditi o aparare
Mi s-a spus doar ca eu am acordat creditele respective , ca este numele meu pe contracte .
Am inteles , voi angaja un avocat , cu care ma voi prezenta cand voi ma fi chemata
Multumesc.
Foarte bine ca v-ati prezentat si ati avut o atitudine cooperanta...prezenta unui avocat care sa va indrume inca de la inceput este mai mult decat benefica in acest caz, chiar daca nu aveti cunostinta ca sunteti vinovata de ceva!
Buna seara,
Revin cu o intrebare. Azi am primit din nou citatie, dupa 2 ani (februarie 2010) , in care sunt chemata din nou la politie in dosarul penal , acum in calitate de invinuit.
Mentionez ca eu am plecat din banca in septembrie 2008, creditele au fost acordate in anii 2006-2008.
Care este perioada de raspundere penala pentru efectuarea sarcinilor din fisa postului?
Daca s-a schimbat calitatea de la faptuitor la invinuit ce implica acest lucru?

Multumesc.
pitic1991, utilizator
Inseamna ca in opinia acuzarii exista probe certe in acuzare.
Insa, doar instanta este competenta de a face aprecierea tuturor probelor dupa judecata.

Ar fi bine sa fiti insotit de avocat ca sa nu riscati sa fiti retinut si propus pentru arestare preventiva.
Nu este obligatoriu sa fie asa, dar daca ati avea un avocat care sa inteleaga ceea ce se intampla ati putea evita multe neplaceri...
Daca veti merge cu un avocat care nu va intelege nimic degeaba mai mergeti cu avocat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat