Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... concurs sau infractiune unica?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

concurs sau infractiune unica?

Buna seara! am si eu o intrebare: daca o persoana savarseste o fapta care intruneste atat o circumstanta de la omor calificat cat si una de la omor deosebit de grav este concurs intre cele doua tipuri de omor sau este o singura infractiune?
este concurs "cand o actiune sau inactiune savarsita de aceeasi persoana datorita imprejurarilor in care a avut loc si urmarilor pe care le-a produs intruneste elementele mai multor infractiuni"

asa ca speta e discutabila ... si DA, in opinia mea poate sa fie retinut concursul de inf
Asa credeti?Si care ar fi actiunile faptuitorului prin care s-ar putea retine concursul si care sa dea nastere unui concurs ideal? 2 actiuni de ucidere? Nu cumva verbum regens ,,uciderea" este regasit o singura data in cadrul activitatii infractionale , insa s-au retinut atat circumstanta agravanta ,,asupra unei persoane in neputinta sa se apere" , cat si ,,prin cruzimi"? , circumstante agravante care , luate separat ar da unei fapte o incadrare sau alta...
Au fost cumva lezate mai multe valori sociale ocrotite ? sau una singura? Avem o pluralitate de subiecti pasivi?
Cum ar fi daca o persoana ar fi condamnata pentru furt si furt calificat , comis in aceeasi imprejurare, asupra aceluiasi obiect si asupra aceleiasi persoane?
ContSters181996, utilizator
dorians a scris:

este concurs "cand o actiune sau inactiune savarsita de aceeasi persoana datorita imprejurarilor in care a avut loc si urmarilor pe care le-a produs intruneste elementele mai multor infractiuni"

asa ca speta e discutabila ... si DA, in opinia mea poate sa fie retinut concursul de inf

Speta nu este deloc discutabila din punct de vedere al incadrarii juridice a faptei - infr. unica sau concurs. La 174 avem infractiunea de omor ( simplu ), care reprezinta totodata forma tip. Art. 175 si 176 sunt doar formele agravate ale infractiunii tip...motiv pentru care pt. orice infr. de omor calificat, respectiv deosebit de grav, instanta va retine 174 rap. la 175 si/sau 176 C.pen si nu pentru ca am avea un concurs ideal de infractiuni.
asa cum ati prezentat dvs nu vad ce va nelamureste .
sa ne gandim ca si talharia este un fel de furt insa conditiile in care a fost savarsit furtul intruneste elementele constitutive ale altei infractiuni.
Exemplul este diferit daca avem in vedere faptul ca infractiunea de talharie este o infractiune complexa realizata prin reunirea a doua infractiuni autonome, in speta, furtul si lovirea/vatamarea corporala, in timp ce art.175 si 176 reprezinta doar variante agravante ale infr. de omor prev. de disp. art. 174 si nu infractiuni de sine statatoare !....

Astfel ca, daca am talharie retin doar 211 si nu 209 ( furt) rap. la 211, in schimb daca am omor calificat retin obligatoriu 174 (omor simplu) rap la 175 .

doberv a scris:

asa cum ati prezentat dvs nu vad ce va nelamureste .
sa ne gandim ca si talharia este un fel de furt insa conditiile in care a fost savarsit furtul intruneste elementele constitutive ale altei infractiuni.

celina, utilizator