Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis anulat sau suspendat?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis anulat sau suspendat?

Am fost opriti de un echipaj de politie, iar sotului meu i s-a luat proba cu aparatul etilotest , iar rezultatul a fost 0.75mg/l.Ulterior am fost la cea maiapropiata unitate sanitara si i s-au recoltat probe de sange.Nu avem inca rezultatul de la sange.Nu are antecedente penale.Ce se va intampla dupa? Care este procedura?:(:((
Abia pe 11 iulie a fost chemat la procuror unde a cerut recalcularea alcoolemiei,dar a fost refuzat ,motivul, a trecut prea mult timp de la comiterea faptei 6 feb pana pe 11 iulie pt a mai putea face recalculare.A fost trimis dosarul mai departe in judecatorie.Imi pute-ti spune se poate cere in instanta recalcularea,sau nu?
:((:(
Da , se poate formula aceasta cerere si in instanta de judecata , impreuna cu alte eventuale probe pe care le solicita in aparare sau /si in circumstantiere.
In limita posibilitatilor financiare , este recomandabila angajarea unui avocat priceput.