Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Primesc alocatia copilului 200 RON/luna daca nasc in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Primesc alocatia copilului 200 RON/luna daca nasc in strainatate?

As dori sa ma ajutati cu un raspuns.
Daca copilul se naste in alta tara, deci certificatul de nastere va fi emis de catre alt stat, voi putea beneficia de cei 200 RON/ luna, alocatia copilului? Nu locuiesc si nici nu am lucrat in alta tara decat Romania, doar voi naste in alta tara. Precizez ca am lucrat anterior nasterii fara nici o intrerupere in Romania, deci beneficiez in mod normal de toate facilitatile oferite mamicilor.
Daca o primesc as vrea sa ma ajutati cu documentele necesare pt a accesa alocatia.

Multumesc mult pt ajutor!

danastroe:
1. Legea 61/1993 spune ca dreptul la alocatia de stat pentru copii se stabileste incepand cu luna urmatoare celei in care s-a nascut copilul, iar plata drepturilor se face incepand cu luna urmatoare depunerii cererii.
2. Puteti benficia de indemnizatie pentru CCC incepand cu cea de a 43-a zi de la nasterea copilului. Pentru a beneficia de indemnizatie incepand cu aceasta data dosarul depune in termen de 60 de zile de la data cand copilul implineste 43 de zile.