Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Proces verbal de contraventie - amenzi pe mijloacele ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Proces verbal de contraventie - amenzi pe mijloacele de transport in comun

Circuland pe un mijloc de transport din Timisoara, intr-o zi am prins control, fiind aglomerat nu a ajuns sa-mi ceara biletul... eu coborand si continuandu-mi linistit drumul. Dupa vreo cativa metri observ ca ma trage cineva insistent de maneca :)) era controlorul; ii spun ca nu are voie sa puna mana pe mine si sa ma lase in pace. Apoi apare si un comunitar care ma bruscheaza si mai tare spunandu-mi ca are pistol si spray paralizant si ca ma retine 24 de ore, m-a busit instantaneu rasul. M-au dus in fata altui comunitar care chiar a vorbit frumos, m-a intrebat de bilet si buletin, le-am aratat portofelul electronic si buletinul, mi-a spus ca nu au cum sa verifice portofelul decat in alt tramvai. l-am rugat politicos sa se grabeasca cu buletinul pt ca sunt grabit. Mi-a notat datele intr-un carnetel si mi-a spus ca sunt liber sa plec. M-am trezit cu 2 procese verbale la adresa de domiciliu (fiind in alt judet, nu in cel in care s-a savarsit fapta) unul de 500 ron pt ca as fi circulat fara bilet si altul de 100 ron ca nu m-as fi legitimat. Intrebari: cum ma pot constrange sa platesc PV eu fiind din alt judet? e un abuz ce au facut ei? nu e logic ca nu aveau cum sa-mi trimita acasa pv daca nu ma legitimam? din moment ce am fost de fata, de ce mi-au dat in lipsa? ce e de facut? mentionez ca nu am martori.
Au dreptul sa "urmareasca" pe o anumita distanta un calator suspectat de a nu a avea bilet, dupa ce a coborat din mijlocul de transport, distanta se stabileste in functie de atributiile/limitele imputernicirii controlorului respectiv.
Nu e normal sa va perchezitioneze, impinga sau alte asemenea.
In ceea ce priveste obiectiunile, trebuie sa dovediti vatamarea pe care a-ti suferit-o ca urmare a neconsemnarii acestora in procesul-verbal. Daca dovediti asta, e motiv de nulitate.
swamerra, utilizator