avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Retinerea contributiei de somaj in cazul pensionarilor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Retinerea contributiei de somaj in cazul pensionarilor

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare. Sunt o educatoare si am iesit la pensie anticipata din invatamant in 2009. In acest moment inca mai lucrez ca educatoare, sunt incadrata cu decizie de angajare in anul scolar 2010-2011. Intrebarea mea: este normal sa mi se retina ajutorul de somaj de 0,50%? Astept raspuns. Va multumesc!
acasa@moucha.org:
1. @teo1980 nu a spus ca vrea sa cumuleze pensia cu venitul respectiv (daca este asa aveti dreptate dvs.).
2. Beneficiarii de pensie anticipata sau anticipata partiala pot obtine venituri pentru care exista asigurarea obligatorie daca suspenda pensia pe aceasta perioada. Pe aceasta perioada nu li se retine contributia pentru somaj.
OK,intrebarea petentei este oarecum eliptica: este pensionara cu
pensie anticipata din anul 2009!!Nu spune daca pensia este in plata sau a solicitat suspendarea platii pensiei anticipate in anul scolar
2010 - 2011,asa cum ar fi fost corect.Nu vad rostul unei pensionari
anticipate daca inca vrei sa mai lucrezi!?
A doua parte a discutiei,referitoare la plata contributiei pentru
somaj de catre pensionarii reangajati,tine nu numai de LEGE dar si de LOGICA: niciodata un pensionar nu va avea statutul social
de somer!!
Revin cu o completare: conform prevederilor art.114,al.1,lit."b" din
Legea nr.263/2010 privind pensiile,"este interzis cumulul pensiei anticipate cu venituri obtinute in calitate de asigurat obligatoriu
(SALARIAT CU CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCA!) al sistemului
unitar de pensii publice,cu exceptia consilierilor locali sau judeteni
..."
Asadar,doamnei in cauza ii recomand sa procedeze la suspendarea platii pensiei anticipate,daca nu a facut-o pana in
prezent.Oricum,nu i se va retine contributia la fondul de somaj!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de munca la pensie anticipata adriana2608 adriana2608 Sunt pensionata anticipat si doresc sa stiu daca pot lucra cu contract de conventie civila. (vezi toată discuția)
Contract munca geta58 geta58 As dori sa stiu cum as putea sa lucrez legal tinand cont ca eu sunt pensionara la cerere.Adica ce fel de cotract pot sa fac cu angajatorul in asa fel incat ... (vezi toată discuția)
Problema pensie anticipata deea26 deea26 Detin Pensie anticipata am incheiat un contract cu compania Avon de colaborare nu ca angajat, iar veniturile sunt impozabile.Am primit somatie cum ca trebuie ... (vezi toată discuția)