Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere magistratura octombrie-noiembrie 2011
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere magistratura octombrie-noiembrie 2011

Avand in vedere ca nu se mai da examen in martie precum si faptul ca acel topic s-a transformat intr-un "camp de bataie", am deschis un nou subiect.
va astept cu subiecte si spete interesante.
adiHo a scris:

Salutare tuturor,

Intrebare pentru cei care vin din MAI, absolventi de Academie de Politie si nu au carte de munca:
Ce documente depuneti voi pentru stabilirea drepturilor salariale ?
Decizi de incetare a rapotului de serviciu, document care mie mi-a fost solicitat, ati obtinut un asemenea document ?
Voi ati obtinut livretul militar ? Eu nu l-am solicitat si cred ca va dura destul de mult ca sa-l obtin.
Voua vi s-a solicitat asa ceva ?

Mi s-a solicitat si am depus o adeverinta eliberata de resursele umane de la politie, in care se precizeaza perioada in care am fost student in Academia de Politie, data angajarii in MAI, conditii de munca(speciale), vechimea in politia judiciara si data incetarii raporturilor de serviciu in politie, sens in care am atasat si un Monitor Oficial la cerere. Livret militar nu e cazul, iar decizia de incetare nu a fost emisa inca.
lacrami a scris:

Buna,

Mai am si eu o intrebare, vad ca voi sunteti mult mai avansati in discutii si sunteti si din MAI subiect care ma intereseaza:

Este cineva care a activat ca ofiter de cercetare penala, inainte de a se infiinta politia judiciara prin 2003 ?
Poate fi recunoscuta ca si vechime in politie judiciara activitatea de cercetare penala daca nu exista aviz la vremea accea ?

Multumesc mult !

Eu am fost ofiter de cercetare penala incepand cu anul 2001. Nu sunt inca in clar cine decide daca perioada anterioara obtinerii avizului de politie judiciara se recunoaste ca vechime in specialitate avand in vedere faptul ca am desfasurat aceleasi activitati, diferenta fiind existenta avizului de politie judiciara.
Mai exista o problema legata de perioada anilor 2003-2004 , pana la aparitia Legii nr. 364/2004 cand nu se acorda aviz nominal ci, prin ordin al ministrului de interne, erau desemnati lucratorii de politie judiciara in functie de formatiunile in care erau incadrati. de ex. birourile cercetari penale
In octombrie 2011, cand am solicitat adeverinta pt. inscrierea la concurs, mi s-a mentionat de catre cei de la resurse umane numai vechimea de la obtinerea avizului nominal pe care l-am obtinut dupa intrarea in vigoare a legii 364/2004.
Consider ca ar fi corect sa fie luata in calcul si perioada anterioara intrucat aveam acelasi loc de munca, aceleasi atributii, in schimb legea nu prevedea necesitatea avizului pt. ca nu exista notiunea de politie judiciara, in CPP existand expresia :"organe de cercetare penala ".
E ca si cum celor care provin din serviciile de probatiune nu li s-ar recunoaste vechime in specialitate perioada in care aveau o alta denumire *(servicii de protectie a victimelor si reintegrare sociala a infractorilor

adiHo, utilizator
Buna
Am inteles ca unii dintre noi ar fi facut cerere pentru recuperarea taxei de la analizele medicale. Intrebarea ar fi care este baza legala? Pe mine asa m-a intrebat managerul de la Tribunal.
O a doua chestiune ar fi celebra indemnizatie de instalare. Ati facut cerere pentru asa ceva si daca da, care este baza legala? Ar putea fi art. 26 din OUG 27/2006 ?
Am inteles ca doar absolventilor de INM li se aplica acest articol, dar pe de alta parte, din discutii purtate cu alti colegi care au intrat in magistratura inaintea noastra, se pare ca ar fi beneficiat de ea si o parte din cei numiti ca noi.
Pareri, opinii ?
gianna a scris:

Buna
Am inteles ca unii dintre noi ar fi facut cerere pentru recuperarea taxei de la analizele medicale. Intrebarea ar fi care este baza legala? Pe mine asa m-a intrebat managerul de la Tribunal.
O a doua chestiune ar fi celebra indemnizatie de instalare. Ati facut cerere pentru asa ceva si daca da, care este baza legala? Ar putea fi art. 26 din OUG 27/2006 ?
Am inteles ca doar absolventilor de INM li se aplica acest articol, dar pe de alta parte, din discutii purtate cu alti colegi care au intrat in magistratura inaintea noastra, se pare ca ar fi beneficiat de ea si o parte din cei numiti ca noi.
Pareri, opinii ?

Buna intrebare... care e baza legala la analize?
Pentru indemnizatia de instalare nu stiu niciun caz de magistrat admis prin acest examen care sa fi primit indemnizatia de instalare.
Dar sunt de acord cu orice initiativa care presupune un plus in cont :D
adrianradu.bv a scris:

gianna a scris:

Buna
Am inteles ca unii dintre noi ar fi facut cerere pentru recuperarea taxei de la analizele medicale. Intrebarea ar fi care este baza legala? Pe mine asa m-a intrebat managerul de la Tribunal.
O a doua chestiune ar fi celebra indemnizatie de instalare. Ati facut cerere pentru asa ceva si daca da, care este baza legala? Ar putea fi art. 26 din OUG 27/2006 ?
Am inteles ca doar absolventilor de INM li se aplica acest articol, dar pe de alta parte, din discutii purtate cu alti colegi care au intrat in magistratura inaintea noastra, se pare ca ar fi beneficiat de ea si o parte din cei numiti ca noi.
Pareri, opinii ?

Buna intrebare... care e baza legala la analize?
Pentru indemnizatia de instalare nu stiu niciun caz de magistrat admis prin acest examen care sa fi primit indemnizatia de instalare.
Dar sunt de acord cu orice initiativa care presupune un plus in cont :D

Cunosc eu un caz care a beneficiat de prima de instalare.