Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... garaj construit pe teren proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

garaj construit pe teren proprietate

Am reusit sa intabulez casa si gradina.In gradina mea, inainte de 1989, comunistii au ridicat un buncar de gunoi, din ciment.Acesta a fost transformat de un inginer care lucra la IGO in garaj,(ilegal) turnandu-i un acoperis si punandu-i usi.Inginerul s-a mutat, a vandut apartamentul SI garajul.Persoana care are acum garajul in stapanire se stie cu musca pe caciula, stie ca terenul nu-i apartine, stie ca-i al meu.Acum , dupa ce am intabulat gradina pot sa-mi recuperez si bucatica unde e garajul?Pot cere garajul pe motiv ca "terenul castiga constructia"?Sau, mai exact, ce pot face?
Multumesc tuturor prntru raspunsuri.
Revin cu cateva informatii.Am fost la Primarie si seful de serviciu de la departamentul cadastru al Primariei a recunoscut in urma verificarii actelor ca terenul pe care e construit garajul e al meu.Marti va veni un inspector de la ei la fata locului si apoi va intocmi un act de scoatere din evidenta Primariei a terenului de sub garaj.Problema e ca domnul care are garajul l-a cumparat de la fosta RAUCL in 1995, deci se pare ca e proprietarul garajului.Ce pot eu sa fac dupa ce intru in posesia actului de la Primarie?Domul vrea sa cumpere terenul...sunt 14 metrii patrati, situati in centrul orasului de resedinta.Cat pot sa-i cer pe metru?Sau daca ii cer chirie pot sa-i solicit si achitarea retroactiva a acesteia de cand sunt eu proprietar, adica de 13 ani?