Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Trei persoane(A,B,C) sunt coproprietari in cote egale(1/3) pe o casa si terenul aferent,dobandite prin contract de v/c,fara nici un fel de clauze.
A si B au intentat proces de iesire din indiviziune cu C si au solicitat prin note scrise ca instanta sa retina in IAP ca ele doua doresc sa ramana in indiviziune.In aceasta situatie detin 2/3,deci sunt majoritari.
Intre A si B pe de o parte si C pe de alta parte nu exista diferentieri conform art.673,9.
La cererea lui C,instanta i-a atribuit provizoriu bunul,conf.art.673,10.
Avand in vedere ca A si B sunt majoritari(2/3),li se vor atribui bunul prin hotarare?
(Casa NU este comod partajabila in natura).
Faptul ca C a primit provizoriu bunul,este un criteriu favorabil sa i se atribuie bunul?
Va multumesc.
In primul rand nu am auzit de principiul la care faceti referire. Sulta trebuie sa reflecte o valoare reala nu una derizorie.
Atrebuirea se numeste provizorie, pentru ca, in cazul in care partea careia i s-a atribuit nu achita sulta in termenul stabilit de instanta, aceasta pierde dreptul de a mai primi bunul, acesta fiind atribuit celeilalte parti.
Atribuirea definitiva se face prin hotarare judecatoreasca dupa achitarea sultei.
De regula sulta se stabileste la valoarea de piata a bunului, proportional cotei parti
Va ingrijoreaza ca C va primi bunul?
# gariadna.
Atribuirea provizorie s-a facut printr-o incheiere,cu apel odata cu fondul.
Partea a achitat ulterior sultele(acestea s-au stabilit pe baza unei expertize extrajudiciare-facuta aiurea si NU la cerera instantei),s-au mai derulat 3-4 sedinte,partea a revenit si a solicitat sa i se atribuie provizoriu si terenul aferent(nu inteleg cum initial s-a putut atribui o casa fara teren,ca si cum aceasta ar pluti), s-au mai administrat probe(interogatorii) si dosarul continua.
Nici pana in prezent nu s-a intocmit Incheierea de adm.in principiu pentru a se face evaluarile,lotizarile,etc.
Deci procesul nu s-a terminat,dar atribuirea provizorie s-a facut.
Pot crede ca la final instanta va alege alta varianta decat cea de la atribuirea provizorie.deci de fapt s-a si pronuntat!.
Cate Incheieri se pot face intr-un dosar?Se poate "zdentzui"dosarul in parti mai mici?Eu consider ca dosarul este deja facut varza!
Va multumesc.
clyde2010, utilizator