Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cartea de munca/contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cartea de munca/contract

am si eu cateva intrebari
Eu nu lucrez dar totusi cartea mea de munca merge la o firma . Acum am gasit un loc de munca (cu Contract pe 1 an) si de acceea nu stiu ce sa fac ca nu as renunta la cartea de munca de la firma la care este.Intrebarea este daca se poate sa imi mearga cartea de munca si contractul in acelasi timp? este posibil ????
Multumesc!
o informatie in plus nu strica: si eu am auzit despre carnetele de munca din 2009, ca este o problema in coada de peste. .. ca la noi... totul clar.
pe de alta parte, opinia este corecta, vechimea se va proba pana atunci...cand o fi cu carnetul.
elis a scris:
Totusi, vechimea în muncă stabilită până la data de 31 decembrie 2008 se probează cu carnetul de muncă. :)

Sau cu adeverinta.

radu.b. a scris:
.Ambele contracte se iau in calcul ptr. pensie deoarece se platesc taxe din ambele contracte deci se cumuleaza .

Da, dar eu nu vorbeam numai de pensie.

In orice caz, nu inteleg de ce punem atata greutate in vechimea probata cu carte de munca. Munca poate fi efectuata prin mai multe moduri, nu neaparat CIM, fara ca asta sa insemne mai putin.
Se pune destul de mare accent pe carnetul de munca, intrucat la baza stabilirii stagiului de cotizare pentru pensie este munca in baza unui c.i.m. , in afara stagiilor asimilate de cotizare sau a contractului de asigurare incheiat cu C.J.P.
Da, dar la stabilirea punctajului anual conteaza salariul, aspect care poate fi dovedit chiar prin CIM sau adeverinta, nu neaparat carte de munca.
Intr-adevar, dar nu toata lumea cunoaste valoarea juridica a adeverintei de vechime emisa de angajator si care are viza ITM-ului. Mentalitatea inca nu este schimbata in totalitate, in acest sens.:)