Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cui apartine terenul din jurul blocului?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cui apartine terenul din jurul blocului?

Buna ziua! As vrea sa stiu daca Primaria sau Asociatia de Locatari are drept de proprietate asupra terenului din jurul blocului ( gradini amenajate, parcari, etc) . Din cate am aflat stiu ca spatiul verde apartine Consiliului Local al sectorului unde se afla blocul si nu are nimeni dreptul sa-l ingradeasca. Situatia care m-a determinat sa intreb este urmatoarea: un vecin care are apartament la parter si-a ingradit un teren din fata apartamentului sau, l-a inchis cu lacat si in plus foloseste gradina pe post de loc de gratar si intalniri cu prietenii pana tarziu in noapte, cateodata in frunte cu Administratora blocului, care tocmai ea a pus afis sa se pastreze linistea in bloc dupa ora 22.00 !!! Asadar nu am cu cine sa discut in aceasta situatie. Va rog sa imi spuneti ce masuri pot lua? Multumesc, Julesa
Nu trebuie sa fac rost de hartia aia.
Am obtinut o hartie de la unul din vecinii care au primit, nu eu, prin care sunt rugati sa deblocheze aleea din fata ghenei.
Este vorba de legea 421/2002.
Care nu are nicio legatura cu ce cautau politstii. Dar sa purcedem putin prin ea...
Conform art.1 al.b... la care m-as incadra, nu exista nici-un temei legal, masina are impozit, taxe, rca si itp valabile si este in perfecta stare de functionare.
Apoi conform art. 2 agentii constatatori trebuie sa intocmeasca un PV, ceea ce nu a fost facut nici la prima vizita si nici la a doua.
Dupa care agentii constatatori trebuie sa dovedeasca in termen de 30 de zile ca masina este abandonata si indepliniste conditiile de la art.1 al. b, conform art. 4 al. 1.
Care daca se ajunge la art. 4 al. 2 prin care primarul dispozitia finala... ajungem la zicala, semneaza ca primarul.
Si cand ajungem la art. 9, vedem ca agentii constatatori trebuie sa imi trimita o scrisoare recomandata cu confirmare de primire.
Cand vorbesc de discutie ma refer la dialog .Daca cu administratia duceti un monolog atunci adresati-va in scris cu numar de inregistrare/scrisoare recomandata iar administratia trebuie sa va raspunda in termen ,conform legii . Daca nu raspund isi iau amenda ,in nume personal .
Spatiul verde e una,caile de acces sunt altceva iar parcarea se face in parcare .
Bună seara! Vă prezint următoarea situație. În blocul unde locuiesc unul din proprietari care in prezent nu mai locuiește în bloc deoarece a vândut apartamentul, a cumpărat o suprafață din întrarea în scara blocului de la restul locatarilor în schimbul unei sume de bani prin anii 1998, deschizând un spațiu comercial care funcționează și astăzi având in prezent alta destinație aceea de reparații încălțăminte. Suntem singura familie care n-am fost de acord și nu am dat semnătura pentru deschiderea spațiului și as dori sa știu dacă există un cadru legal pentru a elibera întrarea în scara blocului, fiind și dreptul nostru comun. Mulțumesc!

julesa a scris:

Buna ziua! As vrea sa stiu daca Primaria sau Asociatia de Locatari are drept de proprietate asupra terenului din jurul blocului ( gradini amenajate, parcari, etc) . Din cate am aflat stiu ca spatiul verde apartine Consiliului Local al sectorului unde se afla blocul si nu are nimeni dreptul sa-l ingradeasca. Situatia care m-a determinat sa intreb este urmatoarea: un vecin care are apartament la parter si-a ingradit un teren din fata apartamentului sau, l-a inchis cu lacat si in plus foloseste gradina pe post de loc de gratar si intalniri cu prietenii pana tarziu in noapte, cateodata in frunte cu Administratora blocului, care tocmai ea a pus afis sa se pastreze linistea in bloc dupa ora 22.00 !!! Asadar nu am cu cine sa discut in aceasta situatie. Va rog sa imi spuneti ce masuri pot lua? Multumesc, Julesa

Buna ziua !
Martis Nela Anisoara, utilizator
Un vecin a cumpărat 30 mp teren din terenul din jurul blocului .A dispărut cartea funciara de la vanzarea anterioara și pe lângă apartament au mai apărut 30mp teren.Acel teren era imngradit de mine din anul 1992 și întreținut pana în 2020 când a fost distrus cu forța spațiul verde și gardul. Am dosare pe rol.CONSIDER ILEGALA VANZAREA.AM DOSAR ON CONTENCIOS SI PENAL.
E POSIIBILA ACEASTA SITUATIE?